Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Немирів. Палац графині Щербатової (1893-1917 рр.)

Posted by Antique на четвер, 4 Серпень 2011 р. (17:14)

Палац Марії Григорівни Щербатової, арх. І. Стібрал, Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зіма, 1885, 1893-1917 рр., арх. І.О. Фомін, 1912-1914 рр., Тараса Шевченка вул., 16
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18160297/uk/
Стиль: неокласицизм.
Охоронний татус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 73/1 (палац), 73/2 (парк).

Палац був замовлений останнім господарем Немирова – графинею Марією Григорівною Щербатовою (1857-1920), внучкою Болеслава Потоцького ((1805-1893 рр.). Графиня запросила для складання проекту її знайомого, чеського архітектора Іржі Стібрала (Jiří Stibral), який спочатку складає перший проект, який не дуже сподобався замовнику – таким чинам будівництво здійснювалось по біль пізньому проекту. У будівництві також приймали участь архітектори Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зіма. Будували палац не дуже поспішно, та до революції не встигли побудувати повністю, хоч у ті часи графиня Щербатова вже жила у ньому. Палац побудований з місцевого вапняку на місті більш старого палацу Потоцьких і повторює пропорції попередньої будівлі. Також, як і в старому палаці передбачалась побудова каплиці, але автору цього тексту не відомо про перетворення задуму у життя. Окрім цього палацу Іржі Стібрал будував і інші споруди міста, у тому числі так звані швейцарські будинки, які, на жаль не збереглись до нинішнього часу – сучасна забудова Немирова складається з не дуже привабливих будинків радянського походження.

За даними В.І .Тимофієнко, у 1912-1914 роках спорудженням палацу займався відомий у майбутньому архітектор Іван Олександрович Фомін, який у ті роки був прихильником палладіанства. Не виключено, що автором остаточного вигляду будівлі є саме архітектор Фомін. Даний архітектор у ті ж роки виконав проект палацу Ксиди у Хмільнику.

Коли у 1920-му радянська влада остаточно зайняла місто, то у зв’язку з високою репутацією серед жителів міста маєток залишився за графинею, від голови Раднаркому вийшло розпорядження про її недоторканність. Однак час був неспокійним і родичі графині та її прислуга залишили маєток. Залишились тільки графиня Щербатова з дочками, родичка Можайських Марія Левкович, дочка Столипіна, також палаці прийшлось розмістити декількох червоноармійців. Серед червоноармійців був і селянин з сусіднього села Мухівці – Андрій Лісовий, який перед тим вступив до лав Червоної армії, відомо, що у нього були конфлікти з княгинею. 20 січня 1920-го року Лісовий спільно з трьома червоноармійцями вбили княгиню, її старшу дочку, та Марію Левкович та дочку Володимира Столипина. Молодшу дочку Щербатової зуміли врятувати сусіди. Пізніше графиня була похована на території Немирівського жіночого монастиря, а зловмисники були розстріляні військовим трибуналом. З палацу почали вивозити коштовності, деякі картини та меблі отримав Вінницький обласний краєзнавчий музей. Деякий час палац залишався пустим, але у решті решт на базі  палацу з парком був створений санаторій, який нині називається “Авангард”. Споруда палаці відреставрована, приміщення використовуються як лікувальні і кожен відвідувач може оглянути його. Також у параду розташована галерея, картини для якої виконані на замовлення санаторію.

Палац у плані уявляє собою видовжений прямокутник, центральна частина якого акцентована ризалитом. З двох боків розташовані менш виразні ризалити, ліве крило також має своєрідний бічний фасад, з якого є вихід до колишньої боскетної частини парку. Зі зворотнього боку в центральній частині ризалиту знаходиться традиційна паркова тераса, яка має достатньо ефектний вигляд. Внутрішне планування приміщеннь коридорне, у правому ризалиті знаходиться спальня, яку з’єднує з бальним залом центральному ризалити довгий коридор , далі минаючи наступний довгий коридор можна потрапити до напівкруглого амфітеатру у лівому ризалиті. На другому поверсі стеля значно менш висока. Вона має схоже планування, однак на другому поверсі відсутні великі приміщення. Обидва поверхи обладнані скляними ліхтарями на стелях, через круглі ліхтарі у підлозі другого поверху (стеля – для першого поверху) перекинуті містки.

Що стосується парку, то він має величезні розміри і нагадує ліс. Більша його частина нерегулярна, англійського типу, тоді як частина  парку у лівого ризалиту палацу була організована у французькому регулярному стилі. Колись серед боскетів були розташовані паркові скульптури, деякі з них збереглись, але розташовані у інших місцях – “Янгол з бараном” знаходиться у лівому крилі палацу, а дві мармурові скульптури левів, що сплять (схожі на левів Воронцовського палацу в Алупці) знаходяться перед парковою частиною палацу.

Для водопостачання і понині використовується водогінна вежа, яка також була побудована архітектором Стібралом за проектом архітектора Пехера. Вежа знаходиться неподалік від лівої частини палацу.

Правий лев зберігся гірше

Перед вхідом у праве крило помітні залишки бетонно-мозаїчного ганка

літня спальня

бальна зала

мармурові горельєфи:

“Геракл у Омфали”

З’явлення Афіни Паллади коли Одисей повернувся в Ітаку

Оригінальний паркет не зник, він знаходиться під сучасним.

Панно – сучасні

Джерела:

Advertisements

Відповідей: 3 to “Немирів. Палац графині Щербатової (1893-1917 рр.)”

  1. Микола Денисенко said

    Запрошую прочитати мої книги (двотомник) “Немирівський парк і палац: переплетіння доль” (Вінниця, 2012).

  2. Надія said

    У графині Щербатової був син і донька, а не дві доньки, як вказується у статті. У правому крилі маєтку була сімейна капличка, яка мала окремий вхід.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s