Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Немирів. Палац графині Щербатової (1893-1917 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 4 Серпня 2011 р. (17:14)

Палац Марії Григорівни Щербатової, арх. І. Стібрал, Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зіма, 1885, 1893-1917 рр., арх. І.О. Фомін, 1912-1914 рр., Тараса Шевченка вул., 16
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18160297/uk/
Стиль: неокласицизм.
Охоронний татус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 73/1 (палац), 73/2 (парк).

Палац був замовлений останнім господарем Немирова – графинею Марією Григорівною Щербатовою (1857-1920), внучкою Болеслава Потоцького ((1805-1893 рр.). Графиня запросила для складання проекту її знайомого, чеського архітектора Іржі Стібрала (Jiří Stibral), який спочатку складає перший проект, який не дуже сподобався замовнику – таким чинам будівництво здійснювалось по біль пізньому проекту. У будівництві також приймали участь архітектори Г. Гринер, Е. Крамарж, А. Зіма. Будували палац не дуже поспішно, та до революції не встигли побудувати повністю, хоч у ті часи графиня Щербатова вже жила у ньому. Палац побудований з місцевого вапняку на місті більш старого палацу Потоцьких і повторює пропорції попередньої будівлі. Також, як і в старому палаці передбачалась побудова каплиці, але автору цього тексту не відомо про перетворення задуму у життя. Окрім цього палацу Іржі Стібрал будував і інші споруди міста, у тому числі так звані швейцарські будинки, які, на жаль не збереглись до нинішнього часу – сучасна забудова Немирова складається з не дуже привабливих будинків радянського походження.

За даними В.І .Тимофієнко, у 1912-1914 роках спорудженням палацу займався відомий у майбутньому архітектор Іван Олександрович Фомін, який у ті роки був прихильником палладіанства. Не виключено, що автором остаточного вигляду будівлі є саме архітектор Фомін. Даний архітектор у ті ж роки виконав проект палацу Ксиди у Хмільнику.

Коли у 1920-му радянська влада остаточно зайняла місто, то у зв’язку з високою репутацією серед жителів міста маєток залишився за графинею, від голови Раднаркому вийшло розпорядження про її недоторканність. Однак час був неспокійним і родичі графині та її прислуга залишили маєток. Залишились тільки графиня Щербатова з дочками, родичка Можайських Марія Левкович, дочка Столипіна, також палаці прийшлось розмістити декількох червоноармійців. Серед червоноармійців був і селянин з сусіднього села Мухівці – Андрій Лісовий, який перед тим вступив до лав Червоної армії, відомо, що у нього були конфлікти з княгинею. 20 січня 1920-го року Лісовий спільно з трьома червоноармійцями вбили княгиню, її старшу дочку, та Марію Левкович та дочку Володимира Столипина. Молодшу дочку Щербатової зуміли врятувати сусіди. Пізніше графиня була похована на території Немирівського жіночого монастиря, а зловмисники були розстріляні військовим трибуналом. З палацу почали вивозити коштовності, деякі картини та меблі отримав Вінницький обласний краєзнавчий музей. Деякий час палац залишався пустим, але у решті решт на базі  палацу з парком був створений санаторій, який нині називається “Авангард”. Споруда палаці відреставрована, приміщення використовуються як лікувальні і кожен відвідувач може оглянути його. Також у параду розташована галерея, картини для якої виконані на замовлення санаторію.

Палац у плані уявляє собою видовжений прямокутник, центральна частина якого акцентована ризалитом. З двох боків розташовані менш виразні ризалити, ліве крило також має своєрідний бічний фасад, з якого є вихід до колишньої боскетної частини парку. Зі зворотнього боку в центральній частині ризалиту знаходиться традиційна паркова тераса, яка має достатньо ефектний вигляд. Внутрішне планування приміщеннь коридорне, у правому ризалиті знаходиться спальня, яку з’єднує з бальним залом центральному ризалити довгий коридор , далі минаючи наступний довгий коридор можна потрапити до напівкруглого амфітеатру у лівому ризалиті. На другому поверсі стеля значно менш висока. Вона має схоже планування, однак на другому поверсі відсутні великі приміщення. Обидва поверхи обладнані скляними ліхтарями на стелях, через круглі ліхтарі у підлозі другого поверху (стеля – для першого поверху) перекинуті містки.

Що стосується парку, то він має величезні розміри і нагадує ліс. Більша його частина нерегулярна, англійського типу, тоді як частина  парку у лівого ризалиту палацу була організована у французькому регулярному стилі. Колись серед боскетів були розташовані паркові скульптури, деякі з них збереглись, але розташовані у інших місцях – “Янгол з бараном” знаходиться у лівому крилі палацу, а дві мармурові скульптури левів, що сплять (схожі на левів Воронцовського палацу в Алупці) знаходяться перед парковою частиною палацу.

Для водопостачання і понині використовується водогінна вежа, яка також була побудована архітектором Стібралом за проектом архітектора Пехера. Вежа знаходиться неподалік від лівої частини палацу.

Правий лев зберігся гірше

Перед вхідом у праве крило помітні залишки бетонно-мозаїчного ганка

літня спальня

бальна зала

мармурові горельєфи:

“Геракл у Омфали”

З’явлення Афіни Паллади коли Одисей повернувся в Ітаку

Оригінальний паркет не зник, він знаходиться під сучасним.

Панно – сучасні

Джерела:

Відповідей: 4 до “Немирів. Палац графині Щербатової (1893-1917 рр.)”

 1. Микола Денисенко said

  Запрошую прочитати мої книги (двотомник) “Немирівський парк і палац: переплетіння доль” (Вінниця, 2012).

 2. Надія said

  У графині Щербатової був син і донька, а не дві доньки, як вказується у статті. У правому крилі маєтку була сімейна капличка, яка мала окремий вхід.

 3. Букреева Марія said

  Дуже гарне місце дуже класно гуляти по
  Палацу та роздивлятись картини дуже великий палац. Та ще дуже багато різних
  Процедур лукують бабусей,дідусей та молодих людей. Люди які живуть у Немирові вони кожного дня ходять гуляти.

  ДУЖЕ КЛАСНО!!!!

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s