Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Немирів. Чоловіча гімназія (1838 р., 1845-1846 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 21 Липня 2011 р. (15:11)

Колишня чоловіча гімназія, арх. Франц Іванович Мєхович, 1838 р., 1845 – 1846 рр., Луначарського вул., 27

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18160227/uk/
Стиль: класицизм.

     У 1787 р. Вінцентій Потоцький заснував приватне училище для дітей бідних дворян, але у 1803 р. будинок згорів під час великої пожежі, яка знищила все місто дощенту. Навчання відбувалося у новому будинку поки у 1832 році Немирівське училище не було закрито.
В 1838-му році на кошти Болеслава Потоцького було побудована будівля для незабаром створеного повітового дворянського училища, до того ж в тому же будинку розмістили і парафіяльне училище. 8 січня 1836 року заклад був перетворений в чотирикласне дворянське училище, у якому в перших трьох класах усі предмети викладали в об’ємі трьох нижчих класів гімназій, таким чином учні могли вступати одразу до четвертого класу гімназій. Четвертий клас дворянського училища був призначений для додаткової освіти для учнів, що не збирались учитись у гімназіях.
Спочатку будинок мав тільки один поверх у якому розміщувалось: дві зали, п’ять класних кімнат, бібліотека, канцелярія наглядача, дві кімнати для зібрання учителів і декілька кімнат, зайнятих повітовим училищем. Також училище мало велике подвір’я без огорожі.
7 серпня 1838 р. на прохання Болеслава Потоцького урочисто була відкрита чоловіча гімназія у складі п’яти класів з паралельними відділеннями при І-ІІІ класах, в яку було перетворено училище. У 1839 – 1840 рр. у дворі гімназії додатково було збудовано кам’яний будинок, неподалік від гімназії було споруджено окремий будинок для повітового училища.
В 1841 році Б.Потоцький передав гімназії два кам’яних будинки: один – під гімназійний шпиталь, другий – під квартиру інспектора. Наступного року граф пожертвував гімназії ще один кам’яний будинок, а 1841 року тут з’явилася своя баня. В 1845-1846 роках було надбудовано другий поверх головного корпусу.
У 1870-му році гімназія отримала статус реальної гімназії.
З 1920-го по 1923 рік гімназія перетворилась у російську школу, а після 1923-го у Немирівську дитячу колонію. У приміщенні колишньої школи у 1931р. відкрився Педагогічний технікум.
У 1941 р. приміщення школи використовувались як житло та стайні німецької армії. У 1944 р. у приміщенні була влаштована педагогічна школа, яка у наступний рік була перетворена у педагогічне училище. В 1979-му році училище було переведено до Вінниці, а в приміщеннях колишньої гімназії була відкрита восьмирічна школа та міжшкільний навчально-виробничий комбінат.У 1996-му році комбінат було ліквідовано.
У 2002 році Немирівську ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 було реорганізовано у навчально – виховний комплекс.

Вид на центральне крило.

Фасад правого крила зберіг автентичне оздоблення.

Вид на прае крило з подвір’я.

У будинку гімназії знаходиться музей видатної письменниці Марко Вовчок…

…а велика кількість свідчить про те, що земля немирівська породила багато талантів:

Микола Петрович Трублаєвський

Григорій Олександрович Матчет

Опанас Васильович Маркович

Іван Максимович Сошенко

митрополит Віленський і Литовський Йосип Семашко

Посилання:

  1. Немирівська чоловіча гімназія на wikipedia
  2. Історя гімназії на сайті школи (станом на 04.2013 не працює).

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s