Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий комплекс ІІ-го товариства квартироспіввласників на вул. Пироговській, 5 (1912-1914 рр., 1920-і рр.)

Posted by Antique на вівторок, 19 Липень 2011 р. (02:10)

Житловий комплекс ІІ-го товариства квартироспіввласників, арх. Я. М. Пономаренко, В.І. Кундерт вірогідно за участю А.С. Панпулова, 1913-1914 рр., 1920-і рр., Пироговська вул., 5 / Семінарська вул., 6
Комплекс на мапі: http://wikimapia.org/14998329/uk
Стиль: неокласицизм (два корпуси частково виконані у стилі функціоналізму).
Статус: щойно виявлена пам’ятка архітектури та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985 р., № 652 від 25.12.1984 р.)

Комплекс будувався для акціонерного товариства “ІІ-е товариство квартироспіввласників” по зразку раніше побудованого сусіднього комплексу І-го товариства квартироспіввласників (арх. Я.М, Пономаренко, 1911-1913 рр.). Новий комплекс був побудований у іншому стилі – неокласицизмі , який, однак,  головним чином був виражений на вуличних фасадах великих корпусів.  У технічному плані зміни більш помітні. Насамперед це стосується розташування дворових корпусів. З одного боку були розташовані два односекційних корпуси та між ними один двосекційний з тим рахунком, щоби з’єднати односекційні корпуси з ближчими до них великими корпусами по Пироговській та Семінарській. Секції ідентичні секціям комплексу по вул. Пироговській, 5, але  мають інші огорожі балконів та сходів, які виконані у загальної модернової течії. Однак зовсім по іншому вирішені корпуси на протилежному боку подвір’я. Ймовірно вони будувались по зміненому та спрощеному проекту. Було побудовано тільки два двосекційних корпуси, один з яких з’єднаний з будинком по Семінарській. Великы корпуси по Пироговській та Семінарській були уніфіковані, передбачалося будівництво квадратної у плані секції службових приміщень, замість окремих флігелів у сусідньому комплексі, але секція була побудована тільки для будинку на Семінарській.

Аркові отвори вікон, фриз з кахель, характерні ліпні композиції були притаманні архітектору А.С. Панпулову (наприклад прибутковий будинок Караїмського товариства), який міг бути співавтором даного проекту.

Комплекс є щойно виявленою пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому жили:

  • 1916-1931 рр. – композитор В.А. Феміліді;
  • 1921-1927 рр. – вчений-фізик, лауреат Державної премії СРСР, засновник і перший директор інституту фізики ОДУ, проф. Є.А. Кириллов;
  • 1922-1938 рр. – вчений в області технології металів, один з засновників ОІІМФА, професор Р. Анічков ;
  • 1927-1930 рр. – мовознавець, чл. кор. АН УРСР Е.Г. Співак;
  • 1939-1959 рр. – археолог, почесний член Берлінської АН. М.Ф. Болтенко;

Також у однієї із споруд з часів спорудження оселився історик літератури, професор В.М. Мочульський, який наприкінці ХІХ ст. жив у будинку А.К. Ріхтера на Ніжинській вул. ,18.

Схема комплексу:

Головний будинок по вул. Пироговській на мапі: http://wikimapia.org/20686812/uk/

На центральному фронтоні між барельєфами розташованих обабіч грифонів знаходиться монограма “ОК”, яка розшифровується, як “Общество Квартировладельцев” на російській мові.

Подібно сусідньому комплексу у стилі українського модерна головний будинок також оздоблений фризом з майолікової кахлі.

В центральній частині будинку розташовані довгі балкони

В бічних ризалитах розміщені балкони меншого розміру. Огорожа балкону просій конструкції, але  деяку різноманітність вносять лита металева композиція – посеред огорожі розташований щит з двома перехрещеними середньовічними мечами, обабіч на деякому віддалені – вузькі щити.

Фасад стримано оздоблений різноманітними неокласичними елементами. Також кожне вікно було обладнано тримачем для квітів.

В замкових каменях над вікнами першого поверху можна запримітити голови левів, які мають антропоморфні ознаки.

Брама. Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Дворовий фасад має незакінчений вигляд. Центральна частина була призначена для прибудови секції службових приміщень,  однак можливо що Перша світова війна обумовила обмеження планів.

Вид стику Односекційного будинку з головним будинком.

Один з двох невеликих односекційних будинків, які прибудовані до великих флігелів по Пироговській та Семінарській.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20686772/uk/

Сходи уявляють собою одну з типових варіацій одного з поширених одеських сходових візерунків доби модерну. Варіація має гарні пропорції

Двосекційний розташований окремо будинок.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20687958/uk/

Великий Т-подібний будинок по семінарській вулиці виконаний у спрощених формах. Семінарська вулиця вже не вважалась містом і на неї була відсутня міська забудова. Але скоріше за все на неї планувалось будівництво інших будівель. Тоді у майбутньому могло плануватися додаткові роботи по декоруванню фасадів. Деякий декор розташований на ризалитах в якості дещо масивних сандріків та фільонок. Балкони в середній частині ймовірно були довгими, але за радянських часів у роки післявоєнної відбудови (1950-і рр.) в цьому районі здійснювалось перебудування та ремонт раніше побудованих будинків. Тоді могли подрібнити квартири та влаштувати маленькі окремі балкони. З іншого боку у середній частині прибудована секція службових приміщень із чорними сходами. Ліворуч та праворуч від сходів розташовані входи до службових приміщень лівого та правого крил. Огорожа цих сходів виконана з неоднорідних елементів. Більша частина огорожі виконана з еклектичних елементів, але на майданчиках була використана огорожа двох різних типів в стилі раціонального модерну. Можливо що цей будинок добудовувався ввже у роки Першої Світової війни або пізніше, або була пошкодженна та відновлена з запасних елементів.  З правої дворової частини будинок з’єднаний з односекційним корпусом подібно тому, як це було зроблено з будинком на вул. Пироговській. Праворуч будинок з’єднаний з двосекційним корпусом, однак можливо первісно цей бічний корпус планувався односекційної конфігурації. У цілому будинок має схоже планування з подібним будинком по Приоговській вулиці, однак, скоріше за все, ближче до первісного проекту ніж будинок на Пироговській.

Будинок по вул. Семінарській на мапі: http://wikimapia.org/7252054/uk/

Секція службових приміщеннь домінує на продольному дворовому напрямі. Вона розташована на деякому віддалені і трохи вище (4+ антресоль) ніж інша частина будинку.

Збоку секція нагадує хмарочос.

Обабіч знаходяться

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20686687/uk/

Із зворотнього від подвір’я боку помітні деякі зміни від флігелів на іншому боці подвір’я. Помітно, що будинок не має чорних сходів та виконаний у більш строгому стилі без кривих ліній. Вірогідно даний корпус був закінчений у 1920-х роках.

Цей двосекційний корпус значно відрізняється від попередніх. З боку подвір’я він має звичайний вигляд, але з правого боку відсутній ряд кімнат, зі зворотнього  боку у корпусі також розташована сходова клітка, яка виступає прямокутним ризалитом. Також вдалося заглянути в одну з під’їздів, в якому були присутні огорожа сходів та кахля радянського періоду. Можливо, що будинок не встигли добудувати до революції і він був добудований у 1920-х роках по дещо зміненому проекту із збільшеною кількістю квартир.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20686849/uk/

флігель має новий елемент – етажерку з балконів-лоджій у стилі, що нагадує конструктивізм.

Низька та проста огорожа сходів безумовно була виготовлена у ІІ-й половині ХХ ст. за радянських часів.

Таку кахлю використовували у 1930-х роках і пізніше (а може й раніше)

Але напливи на стику стелі та стін міг бі мати стосунок до пізнього модерну.

Прохід між житловими комплексами царських (ліворуч) та радянський часів (праворуч)

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8
Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s