Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок торгового дому “І. Б. Сегаль” (XIX ст., 1900 р.)

Posted by Antique на Четвер, 14 Липня 2011 р. (11:57)

Будинок, XIX ст. Реконструкція для торгового дому “І. Б. Сегаль”, арх. С. А. Ландесман, 1900 р., Гаванна вул., 11
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15010691/uk/
Стиль: модернізована еклектика.
Статус: пам’ятка архітектури і історії номер 163-Од (Рішення Одеського облвиконкому  № 480 від 15.08.1985р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.).


Відомі власники ділянки:

  • кін. 1890-х рр. – 1900 р. – М. Михайлов
  • 1900 р. – кін. 1900-х рр. – Б. Сегаль та інші.
  • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – І.Б. Сегаль, спадкоємці. Управляючий Т.Є. Мушкат

Про те, що будинок був побудований раніше 1900 року свідчать малі вікна головного фасаду, які були притаманні спорудам І-м двом третинам ХІХ ст. Наприкінці ХІХ ст. длянка належала М. Михайлову, для Михайловоъ повинний був споруджений чотириповерховий флігель за проектом О. Й. Бернардацці, однак такий флігель на ділянці відсутній. Після того як ділянку придбав літовський торговий дім “І .Б. Сегаль”, який здійснював постачання медичних товарів, фасадна споруда була перебудована або була споруджена наново архітектором С. А. Ландесманом у 1900 р. для розміщення аптекарського складу, про що свідчить прохання на складування будівельних матеріалів із справи з ДАОО. У переліку пам’яток автором вказаний Я. М. Пономаренко, однак відомості ці не подтверджуються.

Заснований торговий дім “І. Б. Сегаль” був у 1868 році у Вільнюсі, у 1884 році на виставці у Парижі отримав медаль, відділення у Одесі вірогідно з’явилося у 1900 році. На першому поверсі будинку був влаштований роздрібний магазин, вхід його нині використовується рестораном. Окрім магазину та контори у будинку був влаштований гуртовий склад. У торговельному будинку Сегаля можна було придбати аптекарські та парфумерні товари, хірургічні інструменти, перев’язні засоби, натуральні мінеральні води, склад також був головним місцем зберігання крему Казімі “Метаморфоза” від веснянок. У довіднику Вся Одеса, 1908 згадується також магазин на ділянці В.Л. Блюмберга на Преображенській вул., 64.

Стиль декорування будинку частково виконаний у формах модерну: плавні лінії балконів, два високих дугових бічних фронтони, та взагалі вільність інтерпретації елементів історичних стилів. Орли у фронтонах будинку є схожими на того, що розташований під еркером будинку Гелеля Гелеловича на Базарній вул., 33. Профілі консолей прямих сандриків за “народною” технікою виконання дещо нагадують стиль будинку Сутягина на Спирідонівській вул., 21, а площинний характер деяких візерунків також присутній на будинку М.Е. Вучіни на Єлісаветинській вул., 1.

На жаль до сьогоднішнього дня будинок втратив багато ключових елементів, але він й досі залишається достатньо елегантним і незвичайним. Якщо порівняти сучасний та вигляд у 1900-х років, помітна відсутність балконів, елементів сандриків (на другому поверсі залишилася тільки полиця, а на третьому відсутні замкові камені)  Бічні вікна 3-го поверху зіпсовані жахливою перебудовою (перебудова старих будинків у пострадянському просторі звичайно жахлива). Дах втратив великі скульптурні групи. На третьому поверсі розташовані балкони із клепаним з’єднанням елементів, яке переважно використовувалось у міжвоєнну добу і не виключено, що дані балкони з’явилися у 120-х роках під час переобладнання будинку під житловий (первісно на третьому поверсі з боку вулиці взагалі не було балконів)

Наприкінці 1900-х років І. Б. Сегаль вмирає, у 1913 році Одеський філіал придбав інший аптекарський заклад ПРТТАТ (рос. ЮРОТАТ). Фірма була заснована у у Києві у 1881 році, а у Одесі вона з’явилася у 1913 році. Магазин на Преображенській вулиці не був зачинений і продовжував працювати під керівництвом нових власників.

У 1913 році у будинку мешкав працівник ПРТТАТ Вл. Григорович Рейномен (тел. 34-53). У ті часи на протилежному боці вулиці у будинку Ісаковича №12 мешкав Файвель Гершкович Рейнюмен, який можливо був родичем В.Г. Рейномена.

Ніяких інших закладів у 1913 році у будинку не вказано.

Після Жовтневої революції ПРТТАТ був націоналізований і отримав назву Всеросійське акціонерне товариство виробництва і торгівлі хіміко-фармацевтичними препаратами і медичним майном (Держмедторгпром). Одеське відділення у 1920-і роки продовжувало діяти у будинку на Гаванній. У 1925 році телефон відділення був 10-81, завідувач: Ф.Н .Верба, заступник: С.А. Якунер, секретар: Л.М. Кнерель.
Згодом дане товариство було ліквідоване і у 1929 році у будинку розміщувались фото-кіно-крамниця (тел. 39-62) одеського відділення ВУФКУ та Одеське фотографічне товариство. Вірогідно, що вже тоді приміщення будинку були переобладнані під житлові потреби.

Завдяки тому, що у будинку нібито у 1911–1912 рр. містилась редакція Одеського журналу “Крокодил”, в якому співпрацювали письменники-сатирики Є. Зозуля та Еміль Кроткий будинок отримав статус пам’ятки історії. Але редакція Крокодилу знаходилась у сусідньому будинку №13, що належав П.С. Раллі (Вся Одеса, 1913 ОН, с. 140).

Джерело: “Вся Одеса”, 1908 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

Промисловість Російської імперії, 1913 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914

Ілюстрований путівник Д.І. Вайнера, 1901 р.

Вікно, що було перетворене з дверей балкону. У декорі присутні гілкі дубу та зображення сов.

Під полицею помітний рослинний орнамент в стилі модерну.

Орел має певну схожість з тим, що підтримує еркер у будинку Гелеловича на Базарній вул., 33.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s