Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок Червоненкіса (1909 р.)

Posted by Antique на Середа, 6 Липня 2011 р. (10:45)

Прибутковий будинок І. Є. Червоненкіса, арх. Ф.М. Олтаржевський, 1909 р., вул. Алли Тарасової, 4

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/4926534/uk
Стиль: пізній модерн.
Статус: знесений у 2012 році.

До 1909-го року на вулицю Алли Тарасової (колишній Троїцький провулок) виходила тільки ділянка, яка належала Прасков’ї Василівні Урбанович та невідома муніципальна ділянка. У 1909-му році ділянки були поділені і продані новим власникам, одним з яких став І. Є. Червоненкіс, який мав відношення до аптекарської справи. Але як і багато інших київських домовласників він через декілька років продав будівлю і таким чином у 1912-му році або роком раніше ділянка була придбана купцем У. П. Шапіро. У 1914-му році Шапіро продав будинок І. У. Олькиній.

Архітектор будинку невідомий, але в статті Олена Мокроусова. До проблеми атрибутації архітектурних об’єктів Києва: нові знахідки припускається, що архітектором міг бути Федір Мефодійович Олтаржевський. Особливістю будинку є крамниця праворуч від підворіття та розташований над крамницею антресольний поверх з низькою стелею.

Будинок був П-подібний у плані, шостиповерховий. На першому поверсі знаходилось торговельне приміщення. Особливу увагу архітектор надав комфортності будинку, про що свідчать довгі балкони, які займають більшу частину площі головного фасаду, кімнати біля сходової клітки отримали широкі вікна, У місцях з’єднання крил з боку подвір’я теж були влаштовані великі вікна, яким призначені були компенсувати меншу кількість світла у куті. Вертикальна вісь будинку підкреслена неглибоким еркером висотою у два поверхи, який був призначений для надання просторової свободи головному фасаду. На еркером розташоване складне вікно з отвором у вигляді замкової щілини. Криволінійні форми пов’язують це вікно з фронтоном над ним та обрамленням сусідніх вікон у формі літери Омега. Локально фасад підкреслений ліпниною рослинного та геометричного характерів, яка призначена підкреслити розподіл між житловою та торговою частинами.
На рівні четвертого поверху по головному фасаду простягнулись численні профільні стрічки, а над вікнами розміщені фільонки з ліпниною рослинного характеру. Подібна ліпнина у вигляді фризу була влаштована і над широким отвором головного входу. У під’їзді використовувались огорожі сходів поширеного у добу модерну візерунку.

Дворовий фасад не мав ліпного роздроблення, кути з боку подвір’я мали закруглення, між четвертим та п’ятим поверхами були влаштовані неглибокі фільонки без прикрас. Вікна п’ятого поверху були прикрашені віяльними сандриками.  У кутах у місцях з’єднання флігелів компактно розташувались трикутні балкони.

У 2012-му році будинок було знесено.

План поверху.Еркер виконує декоративну роль, в ньому розташовані вікна сходової клітки.

поруччя мають мейнстрімовий модерновий візерунок достатньо поширений у Києві

Знос будинку, вересень 2012 р. Автор: Xsandriel. Ліцензія: CC-BY-SA. Джерело: Wikimedia Commons.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s