Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок заводу Радіально-свердлильних верстатів на Старопортофранківській вул, 43 (1937-1941 рр., 1950-і рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 4 Липня 2011 р. (16:44)

Житловий будинок заводу Радіально-свердлильних верстатів, арх. М. А. Кац, 1937 – 1941 рр. Добудова, 1950-і рр., Старопортофранківська вул., 43
Будинок на карті
Стиль: функціоналізм / неокласицизм.


Оновлення 1: встановлено авторство та роки побудови.
Оновлення 2: додане фото 1940-х років.

У 1930-х роках на місці казарм було споруджено два житлових будинки. Найбільш презентабельним був будинок по Старопортофранківській вулиці. За даними В.І. Тимофієнко будинок був побудований у 1937-1939 рр., однак один з відвідувачів блогу відмітив те, що каналізаційні люки біля будинку датовані 1941-м роком, що говорить про те, що до 1941-го року будинок навряд чи був заселений. На знімку 1940-х років зробленому під час або після війни видно, що частина огорож балконів не встановлена. Не відомо для  якого підприємства призначався удинок. Після війни будинок віддали заводу Радіально-Сверільних верстатів, який був заснований у 1950-х роках на Бугаївці.

Будинок побудований згідно тогочасних ретроспективних тенденцій із виконанням сходових кліток конструктивістського типу, які розподіляють довгий будинок на частини. До війни це був один з самих великих будинків Одеси – п’ятиповерховий, з високими стелями і можливо покращеними житловими умовами. Монолітність будинку розкривається завдяки великому вільному простору перед головним фасадом, а також монотонною площиною фасаду, де відсутні декоративні елементи. Тільки перший поверх рустований не дуже помітним пласким рустом.  Цікавою особливістю будинку є невелика прибудова з балконом на даху, що була влаштована з боку Старопортофранківської вулиці праворуч від центральної сходової клітки. До війни це міг бути окремий вхід з колонами до магазину або до приміщень деякої організації, але у 1950-і роки його перебудували. Раніше входи в під’їзди були розташовані як з боку вулиці , так і з боку подвір’я, але пізніше входи з вулиці були закладені.

1940-і рр.

Джерела:

 • Владимир Иванович Тимофеенко – Одесса: Архитектурно-исторический очерк. Київ: Будівельник, 1984 р.
 • Коментарії одного з відвідувачів блогу.

Відповідей: 10 до “Одеса. Житловий будинок заводу Радіально-свердлильних верстатів на Старопортофранківській вул, 43 (1937-1941 рр., 1950-і рр.)”

 1. Анонімний said

  Дом был сдан в 1941 году. Это видно по канализационным люкам.

  • Antique said

   Спасибо за то, что обратили внимание на этот аспект. В будущем я буду проверять датировку люков на придомовой территории некоторых зданий межвоенного времени – возможно это даст положительные результаты.

   • Анонімний said

    Я жила в этом доме 20 лет.
    Дом был построен заводом, на котором работал мой дед.

   • Анонімний said

    Честно говоря, я не уверена, что дом был заселен в 1941 году. Знаю, что только два подъезда были сданы. Остальное достраивалось после войны. В доме были спроектированы лифты, но ввиду низкой высотности, так и не были установлены.

    • Antique said

     На самом деле высотность для Одессы тех времён была совсем не низкая, 5-и этажные здания были самыми высокими в Одессе, и до сих пор некоторые дореволюционные здания (даже четырёхэтажные) оборудованы лифтами. Конечно лифты появились в них ещё до революции, но с тех пор оборудование обновляли (возможно и не один раз) и дореволюционные механизмы не сохранились. Вероятно всё же оборудование обычного жилого дома лифтами показалось роскошью, в Киеве же на Липках правительственные жилые здания имели высоту в 4, 5 этажей но лифты тем не менее в некоторых домах присутствовали.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s