Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. А. Пікель (1910 р.)

Posted by Antique на Субота, 2 Липня 2011 р. (11:07)

Будинок Олени Андріївни Пікель, отримання планів: І. Є. Цукров, нагляд: невідома особа, 1910 р., Канатна вул., 52
Будинок на мапі
стиль: модерн (віденська сецесія).
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 298-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.).

Олена Андріївна Пікель володіла даною ділянкою вже з кінця ХІХ ст. За той же адресою мешкав чиновник Йосип Францкевич Пікель. У 1910-му році вона вирішила спорудити новий прибутковий будинок. За даними переліку пам’ятників нагляд здійснював А. І. Гольцвурм, однак справа на затвердження планів на данний рік втрачені і таким чином дані з переліку пам’ятників є сумнівними і потребують підтвердження. У 1910 році Олена Пікель також подала прохання на влаштування на тротуарі складу будівельних матеріалів, дозвіл доручено було отримати Іллі  Євсійовичу Цукрову. Про дану персону відомо мало, з Гольцвурмом він звичайно не працював і взагалі Гольцвурм власноруч отримував дозволи з міської управи. Проекти, у яких брав участь Цукров звичайно не були значними, у 1901—1903 роках ,а можливо і пізніше він працював з А. В. Юргевичем, який здійснював нагляд за будівництвом. Проекти виконувались на переферійних районах, як то Молдаванці, Ближніх Млинах.

Фасад будинку Пікель виконаний у стилі віденського сецесіону, з характерними фронтону та великим зеленим керамічним панно. Огорожа балконів закріплена між кам’яних пілонів, дизайн огорожі зустрічається також у брамах деяких не коштовних будинків. Для свого часу будинок у міських межах достатньо унікальний.

Фасад на першому поверсі був вкритий рустом, який залишився тільки ліворуч від брами, а праворуч у сучасні часи замість старого русту з’явився новий, такий як на сусідньому правому будинку та ще й пофарбований у помаранчевий колір. Будинок займає тільки частину ділянки, інша на іншої частині можливо були розташовані флігеля попередньої будівлі, але нині видно тільки фундамент споруди.

Стелю арки проїзду прикрашає оріенталістична сталактитна падуга.

У головному під’їзді на сходах встановлена огорожа з дизайном аналогічним огорожі балконів, висота її є вищою, ніж звичайна висота огорож сходів і безумовно, що ця огорожа є переробленою з балконною огорожі.

Фасади будинку не мають ліпного оздоблення, що не дуже притаманне архітектору, який звичайно оздоблював дворові фасади у своєму власному стилі. З боку подвір’я влаштований ризаліт із закругленими кутами, які притаманні творчості архітектора М.І. Лінецького. Цілком не виключено, що проект будинку був виконаний у співпраці, наприклад спільно з архітектором М.І. Лінецьким або з архітекторами що працювали з А.І. Гольцвурмом над низкою інших проектів інженером Ф.Е. Кюнером та архітектором Ф.А. Троупянським.

Торівельні заклади (Вся Одесса, 1913 р. (Од. Нов.)): агентурно-коміссійна контора Давіда Шифреса, тел 29-34 (представник виноробної компанії Ай-Тодор, консервного заводу І.Є. Суворова, коньяку “Арго” з Тбілісі), галантерейна крамниця Мойсея Ланцберга, агентурно-коміссійна контора Фішера Гордіана (тел. 32-00), аптекарський склад І.А. Неймана.

Серед інших жителів у 1913 році у будинку мешкав помічник присяжного повіренного Йосип Миронович Палєєс, купець В. Зак.

На рівні останнього поверху проходить стрічка з майолікової кахлі, що є дуже оригінальним і оживляє будинок. Також можна помітити, лаврові вінки, та огорожі балконів з бетонними пілонами. На жаль будинок руйнується (можливо він не ремонтувався з часів Жовтневої революції).

класичний ліпний карниз під дахом

Під кожним вікном розташована металева конструкція для квітів, така зустрічається принаймні ще у будинку Я.А. Кранцфельда на Дальницькій вулиці (арх. Ф.А. Троупянський, 1914 р.), але в іншому виконані.

Під дахом підворіття можна побачити карниз, який нагадує арабський візерунок – сталактити.

Вид з боку подвір’я.

Балкони з боку подвір’я як і поруччя сходів у флігелях виконані у еклектичному стилі, вони дещо схожі.

У парадному привертає увагу поруччя сходів. Вони виконані у тому же стилі як і огорожа балконів і можливо що елементи огорожі виготовлені без значних змін у масштабі та перетину. Здається, що висота поручнів вища ніж звичайно, хоча для високих людей це дуже зручно. Також слід помітити, що візерунок поручнів і балконів зустрічається у основному на брамах та балконах не дуже коштовних будинках доби модерну. Іноді, вони нагадують по стилю Гольцвурма.

Сходи вкрити мармуровими плитами як і більшість будинків того часу у центрі міста.

Стеля схожа на гофру, можливо, що це балки які одночасно з функціональною виконують і декоративну роль, принаймні це ще одна деталь що не зустрічається ніде більше.

На першому поверсі можна побачити нішу в якої можливо стояла ваза з квітами.

Будинок також має по одному чорному ходу у бічних флігелях, також можливо, що це окремі під’їзди більш скромних квартир. Поруччя сходів відносяться до доби еклектики, візерунок цієї моделі зустрічається рідко.

Також у подвір’ї збереглися оригінальні гранітні (лавові) плити, якими раніше ймовірно був вкритий весь двір. Такі плити іноді можна зустріти в деяких одеських двориках, або на сходах за Пам’ятником Хосе де Рібасу.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s