Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Студентське містечко пролетарського студетства (1927 р., 1950-і рр., 2003-2004 рр.)

Posted by Antique на Субота, 2 Липня 2011 р. (16:40)

 Студентське містечко пролетарського студетства, арх. А. Зайденберг, інж. Л.Т. Гельман, 1927 р. Часкове знищення, 1940-і рр. Відновлення та перебудова для  водного інституту, 1950-і рр. Реконструкція секції для «Instroy», арх. Н.В. Чепелев, М.М. Подковська, 2003-2004 рр., Старопортофранківська вул., 59 / Топольського пров., 4а

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16687070/uk/
Стиль: функціоналізм.

На місці даного будинку до революції знаходилась оборона казарма №4 міських укріпленнь, у 1910-х років у казармі знаходився міський склад продовольства.

Після встановлення радянської влади всі казарми на старопортофранківській було вирішено розібрати з метою спорудження на них більш містких будівель. На місці оборонної казарми було вирішено спорудити містечко пролетарського студенства. У газеті “Вечерняя Одесса” (20 грудня 1986 р.) вказано, що споруждення планувалося ще у 1922 році, а сам комплекс був споруджений будівельною конторою “Пайстрой” (Одеське відділення Укрпайстрою) за три місяці.

Студмістечко складалося з декількох корпусів, на розі провулку Топольського і Старопортофранківської вулиці розташований найбільш виразний корпус з довгими балконами на закругленій кутовій частині. По провулку був споруджений достатньо невиразний корпус, що повторює вигін провулку.

Корпус з боку Старопортофранківської вулиці П-подібний у плані, його крила утворюють курдонер. Композиція даного корпусу дуже нагадує студмістечко на Старопортофранківській вул., 71, яке уявляє собою нібито звеличену копію даного корпусу.

Територію від вулиці відокремлювала низька огорожа, залишки якої збереглися навпроти кутової частини.

На жаль у 1940-х роках студмістечко на Старопортофранківській вул., 59 дуже постраждало від авіаналітів, корпус по старопортофранківській вулиці був зрунований майже повністю, від нього залишилося лише праве крило, яке нині сприймається невід’ємною частиною кутового корпусу.

На жаль при відновленні були перебудовані сходові клітки будинку, які втратили стрічкове засклення, у кутовій частині з’явилися риси неокласицизму, нова огорожа кутових балконів уявляє собою балюстраду. Перед кутовим корпусом було засаджено дуже багато дерев, які знешкодили цю архітектурну домінанту.

У 2003-2004 році корпус по провулку Топольського був частково перебудований у стилі деконструктивізму, чим ще більше був зіпсований.

Таким чином цікавий об’єкт архітектури перебуває у дуже поганому стані.

Фото Luftwaffe, 1942 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s