Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Г. Спектора (1882 р., 1894 р., 1913 р.)

Posted by Antique на Субота, 2 Липня 2011 р. (11:31)

Будинок Георгія Моісеєва, 1882 р. Надбудова третього поверху для М. Г. Спектора, арх. К. К. Оттон, 1894 р. Реконструкція, проект: М. А. Шелковський, нагляд: М. Д. Шульгін, 1913 р., Успенська вул., 129 / Щіпний пров., 1 / Утьосова вул., 2
Будинок на карті: http://wikimapia.org/19847292/uk
Стиль: раціональний модерн.

Будинок знаходиться на перетині трьох вулиць (Утьосова, Успенська та Щепний провулок) і відповідно має три вуличних фасади, головний з яких простягнувся уздовж вулиці Успенської. Первісно будинок був двоповерховим, у 1882 році Моісеєвим проводились будіельні роботи у наслідок яких ймовірно і був споруджений будинок. У 1894 році архітектор Ц. Оттон побудував третій поверх.
Згідно з довідниками “Вся Одесса” та “Вся торгово-промышленная Одесса” з початку ХХ-го столітя власником ділянки вказаний спочатку Б. Спектор та у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” на 1914 р. – М.Г. Спектор (можливо це Мойсей Гершкович Спектор, який жив на Великий Арнаутській вул., 69).
У 1910-х роках у будинку проживали євреї брати Спектори – Альтер-Янкель Лейбович та Арон Лейбович.  По стилю важко визначити архітектора, хоча огорожі балконів дуже схожі з будинком Лівшиця на Градоначальницький, який був побудований архітектором М. А. Шелковським. І це не випадково, адже саме за проектом М. А. Шелковського був перебудований даний будинок із влаштуванням сходової клітки. Нагляд за будівництвом здійснював М. Д. Шульгін.
Заклади за адресою по Успенській вулиці у 1913 р.:
Схожий стиль штукатурки фасаду спостерігається у будинку Г.М. Фащевського на вул. Великій Арнаутській, 49 який було переоздоблено архітектором Я. М. Пономаренко у 1912 році.

Підворіття на головному фасаді акцентовано фронтоном, менші по розміру фронтони розташовані по кутам фасадів.На головному фронтоні знаходиться фільонка в якій можливо були ініціали або герб.
будинок потинькований різноманітними фактурами чим нагадує будинок Гордон на Чорновола.
Фасад з боку Щепного провулка
Фасад з боку вулиці Утьосова.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s