Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Г. Спектора (ХІХ ст., 1894 р., 1910-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 2 Липня 2011 р. (11:31)

Будинок М.Г Спектора, ХІХ ст. Надбудова третього поверху, арх. Г.Ц. Оттон, 1894 р. Реконструкція, арх. вірог. М.А. Шелковський, 1910-і рр., Успенська вул., 129 / Щіпний пров., 1 / Утьосова вул., 2
Будинок на карті: http://wikimapia.org/19847292/uk
Стиль: раціональний модерн.

 Будинок знаходиться на перетині трьох вулиць (Утьосова, Успенська та Щепний провулок) і відповідно має три вуличних фасади, головний з яких простягнувся уздовж вулиці Успенської. Первісно будинок був двоповерховим поки у 1894 році архітектор Ц. Оттон не побудував третій поверх.
Згідно з довідниками “Вся Одесса” та “Вся торгово-промышленная Одесса” з початку ХХ-го столітя власником ділянки вказаний спочатку Б. Спектор та у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” на 1914 р. – М.Г. Спектор (можливо це Мойсей Гершкович Спектор, який жив на Великий Арнаутській вул., 69).
У 1910-х роках у будинку проживали євреї брати Спектори – Альтер-Янкель Лейбович та Арон Лейбович.  По стилю важко визначити архітектора, хоча огорожі балконів дуже схожі з будинком Лівшиця на Градоначальницький, який був побудований архітектором М. А. Шелковським. Відомий ще один будинок, який був побудований Шелковським на вулиці лейтенанта Шмідта, 8. Архітектор Шелковський будував будинки у стилі модерну для не дуже багатих верств населення і таким чином є певна вірогідність, що цей будинок теж належить до його авторства.
Заклади за адресою по Успенській вулиці у 1913 р.:
Схожий стиль тинкування фасаду спостерігається у будинку Г.М. Фащевського на вул. Великій Арнаутській, 49 який було переоздоблено архітектором П.Л. Славкіним у 1913 – 1914 рр.

Підворіття на головному фасаді акцентовано фронтоном, менші по розміру фронтони розташовані по кутам фасадів.На головному фронтоні знаходиться фільонка в якій можливо були ініціали або герб.
будинок потинькований різноманітними фактурами чим нагадує будинок Гордон на Чорновола.
Фасад з боку Щепного провулка
Фасад з боку вулиці Утьосова.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s