Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Л. К. Ліпінського у Госпітальному пров. (1913 р., 1950-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 1 Липня 2011 р. (11:52)

Будинок Лева Казимировича Ліпінського, арх. К. К. Абт, 1913—1914 рр. Відновлення для дитячого саду, 1950-і рр., Госпітальний пров. (Адреса: Французький бульвар, 17а)
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18851400/uk/
Стиль: ретроспективізм.
Охоронний статус: колишня пам’ятка історії місцевого значення (Виключено за наказом МКТ № 728/0/16-08 від 20.06.2008 р.).

Автор: , джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-SA. Похідна робота. Посилання на першоджерело.

У дорадянські часи нинішній будинок з адресою Французький бульв., 17 не був огороджений зі всіх боків огорожею так, що перегородив кінець провулку. Колись провулок проходив уздовж південного фасаду даного будинку.

У 1913 році Л. К. Ліпінський подав прохання на будівництво двоповерхового будинку по Госпітальному пров. але не вказав номер. Йснує велика частка ймовірності, що мався на увазі цей будинок, який тоді міг не мати певної адреси.

На фасаді, з боку Госпітального провулка, на якому розташовано велике вікно сходової клітини. На даху побудована невелика вежа, але можливо вона була віщих розмірів.  Вхід до будинку знаходиться на виступі бічного фасаду (на фото – праворуч), він оформлений порталом. Праворуч від порталу – центральна частина, що оформлена еркером та романським щипцем.

У 1920-х роках дача опинилася між дитячим будинком, який був утворений на базі сусідніх особняків та Французьким бульваром. Наприкінці 1930-х років на місці дитячого будинку був розташований штаб 15-ї бригади Протиповітряної оборони (ППО), особняк запав в очі командуванню, яке згодом перебороло опір жителів і переселило їх у інший будинок. У однієї з квартир будинку проживав командир бригади. Також у 1941-му році у будинку містився командний пункт 15-ї зенітно-кулеметної бригади ППО радянських військ, про що свідчить табличка на фасаді будинку і завдяки чому будинок отримав статус пам’ятки історії, але у 2008-му році даний статус був з нього знятий.

За часів Другої світової війни будинок сильно постраждав, під час відновлення деякі фасади отримали новий вигляд. Балкони були замінені на криту галерею, а на морському фасаді у курортному стилі була влаштована відкрита галерея. Пізніше відкрита галерея була замінена на прибудову. Нині дача належить до дитячого саду №4.

Вид з боку моря. Особняк у 1940-х роках до відновлення та реконструкції. Джерело: odessastory. Повнорозмірне фото.

Вид з боку моря. Особняк у 1940-х роках до відновлення та реконструкції. Джерело: odessastory. Повнорозмірне фото.

Вид з боку Госпітального провулку.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s