Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. П. Федгашина (1913 – 1914 рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 1 Липня 2011 р. (12:02)

Будинок Олександра Петровича Федгашина, арх К. К. Абт, 1913 – 1914 рр. Госпітальний пров., 2 Будинок на карті Стиль: модерн.

Достатньо цікавий особняк з круглою вежею, який однак в перший раз постраждав у роки Другої світової війни, а в другий – від сучасного ремонту. Первісний вигляд будинку втрачено, як і ймовірно східну його частину. Різнокольорові пластикові віконні рами не повторюють первісно членування, ганебна метало-черепиця, похмурий охоронець в будці, який заважає знімати – ось відношення нових власників до навколишнього світу, зокрема, до архітектурної  і історичної спадщини.

Ділянки у провулку виникли у наслідок подрібнення якоїсь з великих дач Французького бульвару. Не пізніше 1904 року цю ділянку придбав Сігізмунд Алоїзович Вольський, який також був членом польського громадського зібрання “Огніско” (у 1913 р. розташоване за адресою пров. Нахімова, 8). С. А. Вольський жив у будинку на Софіївський вул., 23. Ділянка отримала адресу Госпітальний пров., 13. Однак даний будинок був споруджений для іншого власника – у 1913 році для будівництва у Госпитальному пров., 13 був поданий на затвердження проект двоповерхового будинку для Олександра Петровича Федгашина. Архітектура споруди не дуже притаманна Одесі, у оздобленні будинку були використані елементи різних стилів, що більш притаманно початку 1900-х років, ніж 1910-м. Вежа була увінчана світловим ліхтарем, а вхід вирішений у формі півкола, що не є характерним для Одеси, де подібні кола практично не використовувались.

У книзі “И.И. Павлов. Потерянные поколения” вказано, що наприкінці 1920-х років дачі у цьому провулку стали основою для дитячому будинку, вхід до провулку було перегороджено. І дійсно, у 1929 році провулку знаходилась колонія для безпритульних ім. 10-ліття Жовтневої революції. У 1937-1938 роках дитячий будинок змінила колонія безпритульних малолітніх злочинців призначений для дітей політичних в’язнів (т.з. ворогів народу). Невдовзі дачі провулку зайняв штаб 15-ї бригади Протиповітряної оборони (ППО). У ІІ-й половині ХХ ст. будинки знову використовуються, як житлові. Нині у даному будинку розташовані приватні квартири.

Журнал “Наши достижения” под ред. М. Горького. Выпуск № 5. — Москва: Государственное издательство, 1929, С. 204

Вид з боку пров. віце-адмірала Азарова.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s