Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк К. Ю. Тіміо (1910-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 1 Липня 2011 р. (11:28)

Особняк Костянтина Юхимовича Тіміо, 1910-і рр., вул. Костанді, 104 / Люстдорфська дорога
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Статус: весною 2015 року планується руйнування.

Відомі власники ділянки (згідно даних Сергія Решетова и Сергія Котелко):

  • 1882 – селянинвласник Іван Радков
  • 1883 – грецько-піддана Євдокія Зак
  • близько 1885 –  1886рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Костянтин Юхимович Тіміо (Тіль)

На початку ХХ ст. згідно мапі “Одеська Швейцарія” 1904-го року ділянка належала деякому Татіо, у довіднику “Вся Одеса” Одеських Новин,1914-й р. ділянка належить Костянтину Юхимовичу (рос. Ефимовичу) Тілю. За даними Сергія Решетова, що використані у публікації Сергія Котелко  Тіль і Тімію – різне написання одного призвіща.

За даними зазначених дослідників у ХІХ столітті ділянкою володіли різні персони, цінність ділянки була не великою. Після смерті чергової власниці ділянки Євдокії Зак її придбав Костянтин Тіміо, який мав жінку Катерину, яка вмерла у 1891 році. Слід зазначити, що обидва прізвища є грецькими (прим.: більше інформації про родину див. у посиланні на згадану статтю).

Безумовно існуючий будинок було споруджено на початку ХХ ст., що вказує розмір вікон, форма віконних рам, загальна компонування, профіль, що огинає вікна. У книзі прохань на затвердження планів на 1904 – 1910 рр. жодний із згаданих домовласників прохання на спорудження будинку на Великофонтанській дорозі не подавав, таким чином будинок був споруджений після 1910-го року.

Всередині ділянки розташований особняк, а її південно-східний кут був господарчим, де розташовано по меншій мірі три флігеля відповідного призначення та окрема брама.

Первісно фасади будинку були не пофарбовані і мали природний колір одеського вапняку. У плані особняк має практично квадратну форму, але скомпонований так, щоби це було не дуже примітно завдяки застосуванню різновисотних об’ємів. Парадний фасад будинку був влаштований з боку вулиці Костанді, однак архітектор врахував і ракурси з перетину вулиць та з боку Люстдорфської дороги.

Як і багато інших особняків і дач того часу будинок мав вежу, яка у даному випадку була прямокутною плані та орієнтованою у бік перетину вулиць. Вежа влаштована під кутом до парадного (південного) фасаду і стилізована під вежу-кампанілу, що були популярні у Ломбардії у добу Відродження. Подібні асоціювання набули дуже великої популярності з кінця ХІХ ст. і зустрічаються у багатьох дачних спорудах. У Одесі також аналогічні вежі має адміністративний корпус Нової міської лікарні на Слобідці (арх. В.О. Домбровський, 1900 – 1902 рр.). Дах вежі має барокову форму та характерний для доби бароко шпиль з шаром.

Над першим поверхом парадного фасаду був влаштований мезонін, який вірогідно уявляє собою криту галерею, що веде до другого ярусу вежі. Мезонін міг мати і інші призначення, однак враховуючи вузькі вікна та невеликий розмір приміщення навряд чи воно було житловим.

Вікна першого поверху парадного фасаду мають переважно широкі отвори, що для того часу було достатньо прогресивним рішенням. Збереглися обидві пари вхідних дверей, але слід зазначити, що отвори вікон у передніх дверях не є автентичними. Можливо, що вікна мали раніше іншу форму, або взагалі були відсутні.

У правого краю парадного фасаду влаштований об’єм. що виступаю з арковими вікнами, що урізноманітнює вигляд споруди. Можливо, що у даному об’ємі було розташовано велике приміщення на три вікна. Східний фасад будинку обернений у бік сусідніх ділянок і господарського подвір’я – він дуже простий, у ньому розташовані тільки вікна сходової клітки. Також у північно-східній частині будинку розташована невелика вежа, яка ззовні є дуже непомітною. Вірогідно вона виконувала ті ж самі функції, що і світловий ліхтар – завдяки великій площі будинку центральні приміщення не мали звичайних вікон.

Фасад з боку Люстдорфської дороги (західний фасад) має невелику довжину і головним чином спрямований по вертикалі. Об’єми у ньому динамічно спадають з півдня на північ. Динаміку додає ще і горизонтальна гра об’ємів. Між кріповками влаштований додатковий вхід до будинку, який складає приємну композицію спільно з дрібними вікнами та пластичним профілем.

Господарські приміщення розташовані близько один до одного і мають різний вигляд, найбільш автентичний вигляд має довгий будинок у другій лінії забудови, він міг бути споруджений спільно з особняком. Перед ним на червону лінію вулиці виходить споруда із глухою стіною по вуличному фасаду. ЇЇ прикрашають тільки лопатки. Важко встановити рік ї спорудження, можливо, що первісно у бік вулиці виходили вікна, а може флігель з’явився лише у 1920 – 1930-і роки і його вигляд практично не змінився.

У східного краю ділянки розташована одноповерхова споруда, яка могла бути складом або стайнями.

Територія, на який знаходиться будинок колись була однією з ділянок села Дерибасівка, де переважно мешкали селяни-хлібороби, що працювали на довколишніх полях. Однак за даними старожилів у селі існували і дачі, що було обумовлено розташуванням селища поблизу курортного приморського району Великий Фонтан. Також біля дачі Тіля проходить лінія трамваю і неподалік розташована зупинка 6-ї станції Чорноморської дороги на якій зберігся навіс закритого типу №4 1910-х років (але в занадто перебудованому вигляді).

У 2010 році у будинку знаходилося Відділення шкірно-венерологічного диспансеру №3, на жаль лікар, який там працював був “короткозорим” і не дав автору до кінця провести фотофіксацию. Приблизно у 2011 0 2012 році диспансер перевели у іншу споруду. 25.12.2015 року на сайті “Думская.net” з’явилося повідомлення про те, що на замовлення ТОВ “Навітранс” будівельна компанія “Будова” спорудить багатоквартирний житловий будинок.

У квітні 2016 року почалися підготовчі роботи до спорудження нового будинку: впродовж 7 – 9 квітня були спиляні всі дерева.

9.04.2016 Вид з південного заходу.

9.04.2016. Перед будинком сидять лісоруби.

23.02.2014

3.03.2012

22.07.2010. Вид з півдня

3.03.2012

9.04.2016

9.04.2016

9.04.2016

3.03.2012

22.07.2010 Вид з півдня на ризаліт у правій частині фасаду.

3.03.2012

3.03.2012

9.04.2016

22.07.2010. До дверей йде той самий лікар, що завадив все сфотографувати.

22.07.2010. Західний фасад будинку з вікнами сходової клітки. Поза нею розташована невелика вежа ,яка вірогідно виконувала функції світлового ліхтаря для деяких приміщень. У задній частині даного фасаду спостерігається неякісне мурування, не виключено, що даний об’єм споруджений за радянських часів (можливо є забудованою верандою).

23.02.2014

9.04.2016

9.04.2016

9.04.2016

23.02.2014. Вид на господарське подвір’я з боку вулиці Костанді.

3.03.2012. Флігель на червоній лінії забудови. Він міг бути звичайним будинком з вікнами по фасаду. Роки спорудження невідомі.

3.03.2012. Флігель у другій лінії забудови. Лиштва вікон є притаманною дорадянським часам, не виключено, що споруд була зведена спільно з особняком.

9.04.2016

3.03.2012. Тильна споруда. Виглядає не дуже якісною, могла бути стайнями або бути спорудженою вже за радянських часів.

23.02.2014. Огорожа на розі Люстдорфської дороги та вулиці Костанді. Цілком може бути автентичною.

9.04.2015. Огорожа на межі з сусідніми ділянками. Знаходиться у дуже непоганому стані. Автентичність під питанням.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s