Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Залізничний вокзал “Одесса-Порт” (1907 – 1910 рр.)

Posted by Antique на п’ятниця, 24 Червень 2011 р. (14:40)

Залізничний вокзал “Одесса-Порт”, пр. можливо арх. О. М. Вербицький, нагляд: арх. Л. Л. Влодек, С. А. Ландесман, 1907 – 1910 рр. Знищення центрального крила, 1940-і рр., вул. Приморська 8 та 10

Будинок на мапі
Стиль: модерн (локальна інтерпретація Сецесіону).

Вокзал Одесса-Порт побудований у інтерпретації Російської імперії стиля віденської сецесії і за композицією схожий на празький вокзал. Як у більшості випадків таких локальних інтерпретацій споруда вийшла дещо масивною. У довіднику В. А. Пилявського у якості авторов вказані місцеві архітектори Л. Л. Влодек і С. А. Ландесман, однак архітектура вокзалу у дусі сецесії є дуже подібною до творів київського архітектора О. М. Вербицького, який виконував проекти залізничних споруд для різних міст у тому числі і для Одеси. Будівля вокзалу безпосередньо нагадує залізничну товарну контору у Києві.

Будівля вокзалу Одесса-порт складалася з трьох крил, центрального та двох бічних. Бічні крила закінчувалися однаковими дзеркально відтвореними двоповерховими секціями, що збереглися до нашого часу. Оздоблення було вирішено у комбінованій цегельній техніці з додаванням ліпнини. На жаль навіть на тих фрагментах будівлі, що існують, ліпні прикраси збереглася лише частково.

Від вокзалу здійснювалося сполучення по приміським маршрутам у тому числі і на Куяльник. Ймовірно що також існували транзитні залізнично-морські маршрути у яких цей Вокзал виступав у якості транзитного.

Під час війни вокзал потрапив під авіаудар, від нього залишилися тільки рештки крил, так відбула в небуття одна з яскравих пам’яток сецесії на півдні України. Нині будівлі використовуються залізницею для службових цілей.

Під час Другої світової війни.

Після війни (з радянської книги про міста-герої).

вул. Приморська, 8

вул. Приморська, 10

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s