Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. П. Руссова на вул. Коблевській, 38а (1907—1908 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 23 Червня 2011 р. (01:23)

Будинок Олександра Петровича Руссова, арх. Л. М. Чернігов, нагляд: невідома особа, 1907—1908 рр., Коблевська вул. 38а
Будинок на карті: http://wikimapia.org/15035282/uk
Стиль: модерн/ретроспективізм (єгипетський стиль).

Відомі власники ділянки:
  • кін. ХІХ ст. – раніше 1900 р. –  Ж. Іаффе
  • 1899 – 1902-1903 рр. – спадкоємці  Ж. Іаффе
  • 1902-1903 рр. – 1906-1907 рр. – Ф. Курц
  • 1906-1907 рр.  – 1908 р. – Олександр Петрович Руссов
  • 1908 р. – до Жовтневої революції – спадкоємці Руссова

Останні два будинки Руссова розташовані поряд друг з другом на Коблевській вулиці. Вони мають однакове планування відрізняючись тільки різним вирішенням фасадів. Правий будинок (Коблевська 38а) виконаний у загальному стилі модерну, тоді як лівий будинок (Коблевська 38б) стилізованій у напрямі єгипетської культури. Помітно, що центральна частина будинку має високий аттик, який робить будинок значно виразним.

У 1907 році ділянку № 38 придбав великий домовласник і підприємець Олексій Петрович Руссов. Проект було затверджено у серпні 1907 році, таким чином будинок навряд чи встигли закінчити до начала 1908 року. Відомості про автора проекту чи архітектора здійснювавшого нагляд не збереглись, але припустимо, що проект виконав Л. М. Чернігів, як відомий автор численних будинків О. П. Руссова. Нагляд міг здійснювати А. В. Юргевич або Гольденберг.

На відміну від своїх великих будинків на Софіївській вулиці він вирішив спорудити два відносно вузьких будинки з окремими дворами на ділянці по Коблевіській, 38. Можливо він припускав, що дані будинки можуть бути збитковими, а менші за коштовністю будинки можна було легше продати, або у будівлях на двох ділянках меншої площі можна було влаштувати більше квартир. Будинки конструктивно є цілком ідентичними і відрізняються один від одного лише зовнішнім  і внутрішнім оздобленням фасадної частини. Всі попередні споруди були знесені.

Будинок № 38а на відміну від № 38б є більш простим на його фасаді немає виразних ліпних прикрас хоч невелика кількість їх присутня.

Вертикальне членування фасаду забезпечене лопатками, еркери також присутні але знаходяться на рівні двох останніх поверхів, але це псевдо еркери. Якщо придивитися, то балкони наче вмуровані в еркери і стіна у області еркера зсередини не змінює форми.
Огорожі балконів складаються з металевий незначно викривлених стрічок, які символізують рослині стеблі. Вертикальні “стеблі” діляться на три в верхній частині огорожі. Як у сусідньому будинку верхня частина фасаду також насичена ліпниною. Слід помітити, що візерунки рослинних мотивів зустрічаються не тільки і у ліпному оздобленні, а не тільки в огорожі балконів. Замість балконів (як і в сусідньому будинку) еркери вінчаються двома великими фронтонами.


 

Сучасна примітивна брама та фрамуга від автентичної брами

Автор креслення: Олег Луговий. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Збереглися автентичні вхідні двері

Оздоблення парадного подібне: двері квартир, візерунки на майданчиках однакові з сусіднім будинком. Дещо відрізняються ліпні карнизи

На жаль вітражі у даному вікні не збереглись

…але на останньому поверху у маленькому віконці можна побачити останній

Переважування квіткових єгипетських мотивів знайшло своє вираження в візерунку поручнів, яке складається з встановлених рапортно композицій похилених стебел

Більша їх частина пошкоджена, але у важкодоступних місцях елементи повністю збереглись

У просторих парадних підїздах заднього флігеля немає лігніни або вітражів. Поруччя типові, такі зустрічаються наприклад у будинку на Софіївській, 16.

Майданчики задніх парадних під’їздів теж оформлені достатньо поширеними квітковими візерунками

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s