Одеса. Молокозавод фірми “Чічкін О. В” (1914—1915 рр.)
Posted by Antique на Четвер, 23 Червня 2011 р. (01:34)
Молокозавод фірми “Чічкін О. В”, арх. Л. М. Чернігов, нагляд: невідома особа, 1914—1915 рр., Троїцька вул., 29 / Успенська вул., 40
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/20148399/uk/
Стиль: ретроспективізм (модернізоване необароко).
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 863-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Відомі власники ділянки:
- раніше 1899 р. – 1900 р. – Р. Рабінович
- 1900 р. – до Жовтневої революції – Давід, Федір, Євген та Ольга Рабіновичі (1913 р. – у оренді О.В. Чічкіна)
- 1914 – вірогідно до Жовтневої революції – Олександр Васильович Чічкін
У кварталі між Троїцькою, Пушкінською, Успенською та Рішельєвською вулицями знаходиться унікальна ділянка, яка виходить відразу на Успенську і Троїцьку вулиці. З кінця ХІХ ст. вона належала родині Рабіновичів.
На ній були розташовані достатньо незначні споруди і з невідомих причин Рабіновичі не будували на ділянці прибуткових будинків.
Заклади за адресою по Троїцькій вулиці у 1913 р.:
- крамниця Шимона Кляновського по продажу галантереї
- магазин фірми “Чічкін О.В.” по продажу молочних виробів
Заклади за адресою по Успенській вулиці у 1913 р.:
- електро-гальвано-пластична фабрика “Ш. Зайчік та сини” (тел. 48-38), торгівля самоварами.
- графічний заклад Лева Шутака
- друкарня “Порядок” та палітурна майстерня, виробництво конторських книг та графічний заклад. Власник Семен Костянтинович Цессарський (тел. 303)
Мешканці за адресою по Успенській вулиці у 1913 р.:
- Леонтій Іванович Вішневський, працівник одеського філіалу Товариства Невської-ниточної мануфактури
- Шайб. Гершкович Зайчік, власник електро-гальвано-пластичної фабрики
- Фр. Ліберзон, власник бакалійно-тютюнової крамниці у будинку М.Г. Спектора на Успенській вул., 129
- Олександр Костянтинович Цессарський, власник типографії “Порядок”
Друкарня “Порядок” дуже часто рекламується у довідниках “Вся Одесса” від видавництва “Одесскія новости” по причині того, що видавництво друкувало свої видання саме у даній типографії. Власник жив у ній же. На ділянці зазначено ще декілька закладів, також на ділянці мешкала незначна кількість родин. Можна припустити що в глибині ділянки існував флігель у якому знаходились заклади та квартири. З боку Успенської вулиці розташовано два одноповерхових будинки у яких могли знаходитися дрібні заклади та квартири, але місткість їх недостатня для вказаних закладів.
Наприкінці ХІХ ст. у Москві з’явився молочний магазин Олександра Васильовича Чічкіна (1862-1949), який був першим спеціалізованим магазином такого типу. Справи у Чічкіна йшли дуже добре і він почав откривати фирмові магазини по всій імперії. Раніше 1901 року з’явилася фірма “Чічкін О.В.” і у Одесі. Тоді магазини Чічкіна у Одесі знаходились у будинку Н. Тюрина на Преображенській вул., 30 та магазин з головним складом на Грецькій площі, 24 у будинку Кіслової (інш. адр. Красний пров., 24). У 1903 році магазин на площі залишився, а інший переїхав у будинок О. Хакаловської на Дерибасівській вул., 21.
Окрім Одеси і Москви також існували магазини у Києві, Харкові, Катеринославі, Ростові-на-Дону, Москві, Вологі, Баку, Тіфлисі та Ташкенті.
Наприкінці 1900-х років Чічкін зачинив магазин на Грецькій площі та переніс головний склад на ділянку Рабіновичів на Троїцькій вул., 29. У 1913 році дана ділянка була орендована О.В. Чічкіним, але не виключено, що ділянка була у оренді з моменту переїзду туди складу. Номер телефону контори був 6-30.
У 1913 році у Одесі працювали магазини Чічкіна за наступними адресами:
- Будинок М.І. Фрейнд, Базарна, 86
- Будинок Клейнера, Олександрівська вул., 39 (продовж. Олександрівського проспекту на Привозі, будинок зруйнований)
- Будинок Олени Хакаловської, Дерибасівська вул., 21
- Будинок Рабіновичів, Троїцька вул., 29
- Будинок Є.К. Піспас, Рішельєвська вул., 23
- Будинок Р.Р. Зоншейна, Тираспольська вул., 8
- Будинок І.П. Бенетато, Пастера вул., 40
Така велика мережа магазинів свідчила про бюджет фірми та популярність продукції. На торгівлі О. В. Чічкін не зупинився і ще у 1910-му році відкрив магазин у Москві. У 1910-х роках на ділянці Рабіновичів на Троїцькій, 29 розміщався складом фірми Чічкіна, у 1914 році ділянка була придбана Олександром Васильовичем Чічкіним, у травні був отриманий дозвіл на складання будматерівалів на тротуарах на які виходить ділянка, такий же дозвіл був отриманий і у 1915 році Є вірогідність, що завод так і не почав працювати до Жовтневої революції, але принаймні його повинні були спорудити начерно упродовж 1914-1915 років.
За даними Вікіпедії у 1981 році у Одесі вмер брат Олександра Чічкіна Іван, на похорони приїхав інший брат Микола, але під час перебування на одеському заводі він впав у шахту ліфту і загинув.
Після Жовтневої революції завод та магазини були націоналізовані. У 1923 році на ділянці заводу розмістилася контора Одеського відділення об’єднаних державних молочних заводів Держмолоко (тел. 15-70), таким чином завод скоріше за все змогли ввести у експлуатацію до революції. Держмолоко об’єднувало молокозаводи у межах одеської губернії, займалося виробництвом і продажем молочних продуктів, а також збирало молоко у селян.
У підпорядкуванні Держмолока окрім заводу Чічкіна був ще маслоробний і сироварний завод у німецькій колонії Бергдорф (нин село Петровське). Молокоприймальні пункти знаходились у Сичавці, Тишковці, Бізірці, Шомпалах, Василівці та Вигоді.
У 1923 році завідуючим контори був Н.Д. Трофімов, заступником Філоненко, а секретарем А.Я. Маргуліс. Також продовжували працювати вищенаведені молочні магазини на Дерибасівській, Рішельєвській і Тіраспольській вулицях. Магазин на Привозі відійшов до Одескоопспілці, отримав назву “Молочний магазин №1”, а його завідувачем у 1925 році був З.Л. Шейнброт.
У 1924 році Держмолоко перетворили у Молочний відділ Одеського губернського союзу сільськогосподарських кредитних кооперативних об’єднаннь (Одессільгоспсоюз) (тел. 19-70). Керівництво союзу та базисний склад сільгосп машин і засобів розміщувався на вулиці Жуковського, 15, а керівництво молочного відділу на Троїцькій вул., 29. Керівний склад відділу у 1924 році: завідувач А.Я. Гарніцький А. Я ., помічник А.Г. Лейбнін, секретар А.Я. Маргуліс. У 1925 році: голова правління Л.С. Дунай, секретар П.С. Бобович, завідуючий торгово-промисловим відділом Л.Ю. Шор.
У 1923 році у підпорядкуванні відділу був Сироварний завод у Андріїво-Зоріному. Також існувало відділення союзу у Березівці та контора у Тирасполі.
У 1924 році у підпорядкуванні відділу був молочний пункт у Великодолинському (зав. І.І. Кундерт) та завод у селі Петроіському (зав. І. Родік). У тому же році у відділу вже було вказано 13 молочних магазинів у місті.
Перелік магазинів відділу Одессільгоспсоюзу у 1925 році:
- №1 – Ковальська вул., 54
- №2 – Велика Арнаутська вул., 27
- №3 – Базарна вул., 86
- №4 – Новий базар, огорожа церкви,
- №5 – Олександрівська вул., 20 (тел. 10-67)
- №6 – Дерибасівська вул., 21
- №7 – Рішельєвська вул., 22
- №8 – Пастера, 40
- №9 – Троїцька вул., 29
- №10 – Тіраспольська вул., 37
- №11 – Велика Арнаутська, 55
- №12 – Ковальська, 17
- №13 – Катеринінська вул., 6
Також за даною адресою У 1925 році розміщувалося Одеське відділення всеросійського союзу молочної кооперації (маслоцентр) (тел. 22-64). Завідувач М.А. Добринський, заступник і головбух Н.А. Голландцев.
У 1929 році завод підпорядковувався Одеській окружній спілці скотарсько-молочарської кооперації (Молочарспілка). Спілка також мала склад сировини на Ярмарковій пл., 176, три маслоробних заводи: у сулах Курисово-Покрівському (Петрівка, Комінт. рай.), Цебриковому та Жовтневому. На ділянці сіж Троїцькою та Успенською також розміщувався завод морозива.
Після другої світової війни завод носив назву Молокозавод №1 об’єднання Молочної промисловості. У довіднику на 1983 рік завод не вказаний і можливо тоді він вже був зачинений. У 1990-х роках будівлю переобладнали під офіси.
У довіднику В.А. Пилявського об’єкт вказаний у якості молокозаводу “Н Чичкина” (рос.) і вірогідно, що прохання у міську управу подав брат Олександра Микола Чічкін. Автором проекту за даними переліку пам’ятників був Л.М. Чернігів, який переважно будував багатоповерхові житлові будинки. Проекти архітектора вирізнялись оригінальним виглядом і добрим художнім смаком. Однак технічним наглядом Чернігов не займався і завод повинний був спорудити інший архітектор.
Архітектура будівлі взагалі не є притаманною для Л. М. Чернігова і не виключено, що авторство вказано помилково.
Попередня забудова ділянки була розібрана, а нова споруда розиістилася впритул до сусідніх ділянок на Троїцькій, 31 та Успенській, 42 таким чином будинок обернений головним фасадом у бік Пушкінської вулиці. Вірогідно під час спорудження будівлі друкарня та інші заклади переїхали у інше приміщення. Можливо, що пізніше вони розмістилися у будівлі молокозаводу, де могли існувати офисні приміщення для надання у оренду.
На жаль фасад майже не видно у наслідок присутності периметральної міської забудови, але в районі брами Промінвестбанку видно верхню частину центрального ризаліту з фронтоном. Однак у часи, коли споруджували завод забудова ділянок по Пушкінській була не вище поверхів і всю верхню половину будинку було дуже добре видно. Перед корпусом був розташований не дуже великий простір.
Задня стіна і торці уявляють собою брандмауери і не виглядають репрезентабельно. На правому торці з кахлі був викладений надпис російською: “Слава труду”. В’їзд на територію був можливий з обох боків, але нині використовується тільки в’їзд з боку Успенській вулиці, а брама, що виходить на Троїцьку вулицю зачинена.
Дякуючи користувачу “Вконтакте” Fly Fromoutside, який не тільки зняв, але й дозволив повторну публікацію, є унікальна можливість подивитися на весь будинок у цілому:

“Вся Одесса”, 1914 р.

“Вся Одесса”, 1914 р.

“Вся Одесса”, 1914 р.

“Вся Одесса”, 1914 р.

1910-і рр.

“Вся Одесса”, 1923 р.

Автор фото: Fly Fromoutside. (Публікація узгоджена з автором, сайт: archodessa.com).

Реклама у довіднику “Вся Одеса”, 1911 р.
Суміжний будинок був зруйнований.
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: