Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок військово-окружного суду (1903 р.)

Posted by Antique на Середа, 22 Червня 2011 р. (15:38)

Будинок військово-окружного суду, арх. ймовірно Л. М. Чернігов, нагляд: невідома особа, 1903 р. Софіївська вул., 19
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17403646/uk
Стиль: неоренесанс.


Одеса здавна була містом військовим. У різних частинах міста були влаштовані численні казарми, управління, існувало і Військове училище. Одним з таких закладів був Військово-окружний суд, який вже наприкінці ХІХ ст. займав ділянку за Сучасною адресою Софіївська вул., 19. Дана вулиця була продовженням узвозу Марінеско, який вів прямо до порту і таким чином на неї у І-ї половини ХІХ ст. була споруджена чимала кількість магазейнів (зернових складів). Вірогідно одним з них була споруда, що суміжна з сусідньої 21-ю ділянкою. Дані ділянки колись були єдиним цілим, але не пізніше 1890 року були розподілені на дві частини – нині №19 та №21. На ділянці ХІХ архітектор Д.Є. Мазиров спорудив власний особняк, а магазейн на ділянці №19 був перебудований під житло або адміністративну споруду. Не виключено, що це сталося після придбання її військовим відомством.

Вірогідно до початку ХХ ст. виникла потреба розширення споруди і у 1903 році ліворуч від магазейна за проектом архітектора Л.М. Чернігова була споруджена додаткова споруда, якак отримала стриманний, але достатньо урочистий вигляд. Архітектор Л.М. Чернігов був починаючим архітектором, але вже мав багатий досвід завдяки спорудженню за декілька років великої кількості прибуткових будинків для О.П. Руссова. У 1902 році за його проектом було споруджено картинну галерею Руссова, і її відкриття дуже добре освітлювалося у пресі і таким чином архітектор скоріше за все отримав відомість і саме він був вибраний упорядником проекту не зважаючи на те, що на сусідній ділянці жив дуже відомий архітектор Демосфен Мазиров, який мав 30 річний досвід.

Фасад отримав яскраво виражений неоренесансний вигляд. З боків її підтримають два ризаліти, в одному з яких влаштоване підворіття. Звичайно Чернігов оздоблював будинки великою кількістю необарокових елементів, однак у даному випадку вони відсутні. Ще одним виключенням було спорудження дещо схожої за стилевими прийомами прибутвового будинку Руссова на Торговій вул., 10.
Вікна другого поверху уявляють собою аркаду, вистоа стель означеного поверху є дуже великою і не виключено, що у ньому розташована велика зала засідань. Із зворотнього боку також влаштовані аркові вікна, але вони були прикрашені лише замками.

У 1903 році у Одесі вже були закінчені перші будинки у стилі модерну і Л.М. Чернігов на загальній хвилі виконав у даному стилі металеву браму, вертикальні елементи якої зустрічаються на балконах будинків інших архітекторів, наприклад В.І. Кундерта. У верхній частині у наші часи були встановлені додаткові металеві прути. Оздоблення фасаду на рівні першого поверху має плащинний характер також завдяки модерну.

Споруда військово-окружного суду має приємний вигляд, але не є новаторською, а фарбування у єдиний колір з колишнім магазейном робить її вигляд не зовсім гармонійним.

Автор креслення: Ірина Юдаєва. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Задній фасад.

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s