Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Тростянецького (І-а пол. ХІХ ст., 1893 р., 1904-1905 рр.)

Posted by Antique на Середа, 22 Червня 2011 р. (17:03)

Будинок Тростянецького, І пол. ХІХ ст. Новий фасад для Є. Шульца, гр. інж. В.О. Шевальов, 1891 р., Реконструкція для Бориса Акімовича Магнера, арх. Л.М. Чернігов., А.В. Юргевіч, Н.М. Канівський, 1904-1905 рр., Чайковського пров., 4

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14855390/uk/Будинок-Магнера
Стиль: французький модерн.

Відомі власники ділянки:

  • І-а пол. ХІХ ст. – Є. Тростянецький
  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – Є. Шульц
  • 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Борис Акімович Магнер
Бульвар є одною з самих елітних вулиць Одеси, тому на бульварі розташовані будинки фешенебельних готелів та міських особняків. Первісно на ділянці був розташований класицистично-ренесансний палаццо який належав поляку, шляхтичу Тростянецькому. З боку провулка Чайковського також був споруджений будинок, про який лише відомо, що у 1893 році, коли ділянка належала Є. Шульцу дану споруду було переоздоблено за проектом громадського інженера В.О. Шевальова.
У 1902 або 1903 рр. ділянку придбав потомствений почесний громадянин, комерційний радник станції “Одеса-Товарна”, комерції радник (титул) Борис Акімович Магнер, для якого за проектом архітектора Л.М. Чернігова була здійснена кардинальна перебудова існуючих будинків і вся праця В.О. Шевальова таким чином була знищена.

На початку ХХ ст. Б.А. Магнер отримав посаду директора одеського філіалу Санкт-петербурзького міжнародного комерційного банку, який було відкрито у 1908-му році.

Ділянка на якої стоїть будинок має складну форму у зв’язку з тим, що Приморський бульвар та провулок Чайковського сходяться. Таким чином невелика ділянка має трапецоїдну форму і виходить на протилежні вулиці і саме тому архітектор Чернігов спроектував два окремих будинки, які мають достатньо різний вигляд. Оскільки більшість будівель побудована ще у I половину XIX ст. і вирішені у стилі класицизму, то Чернігов намагався виконати фасад будинку по Приморському бульвару дещо схожим на них. Будинок виконаний в монументальних формах неокласицизму і має мінімум декору, більшість якого зосереджена у фільонках.
На жаль будинок у провулку Чайковського знаходиться у дуже поганому стані, але поки ще є житловим.

Будинок має більш повільні форми, ніж будинок по Приморському бульвару. Фасадам притаманні форми французької школи модерну, подібний фасад має наприклад будинок 1902 року у місті Анже по вулиці Saint-Laud, 38.

Будинок у пров. Чайковського багато декорований плинними формами, і фасад дещо нагадує казковий затон з німфами і чудовими квітами. На жаль цей будинок руйнується, у ньому мешкають люди, але фасад увесь у тріщинах. Існує проекти відновлення, але всі вони сходяться на реконструкції з добудовою мансард, що для будинків доби модерну у більшості випадків не припустимо у зв’язку з втратою повної автентичності вигляду, до того ж це знущання над пам’ятником архітектури. Будинок має три поверхи та цокольний поверх, вікна якого наче прорізані у товщі стіни.

Під дахом декілька каріатид формують карниз та певною мірою виконують роль каріатид, по краям верхній частини будинку розташовані роки побудови.

Між першим та другим поверхами розташовані фільонки з квітковими візерунками

Поверхом вищі можна побачити два однакових барельєфа на яких ймовірно зображено припинення бійки. Подібна тема пізніше була втілена архітектором у барельєфі будинку О. П. Русова на Коблевській вул., 38б

На деяких вікнах збереглися автентичні рами

Вражає кована огорожа балконів, яка немов павутина обгорнула майданчик балкону

У схожому стилі виконана і брама

З підворіття до квартири цокольного поверху ведуть вишукані різьблені двері

Оздоблення виконано на високому рівні

Стеля над сходами до першого поверху (вхід до будинку знаходиться на рівні цокольного поверху) зберегла ліпне оздоблення у характерному стилі

Недавно відремонтована стеля знаходиться у жалюгідному стані, довго вона не протримається.

Огорожа сходів достатньо проста, але можливо вони втратили деякі елементи, як це на жаль досить часто трапляється

Далі першого поверху ідуть голі стіни. Як версія – можливо готувались до реставрації, але з причин аварійного стану. Також привертає увагу цікава форма віконних рам, така ж сама як і у зворотнього флігеля

На другому поверсі вона практично однакова, тільки з верху додано декілька дрібних членувань

На останньому поверсі збереглися нетривіальні автентичні двері

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s