Одеса. Будинок Б. А. Магнера на Приморському бульварі, 14 (І-а пол. ХІХ ст., 1905 р.)
Posted by Antique на Середа, 22 Червня 2011 р. (17:02)
Будинок Тростянецького, І пол. ХІХ ст. Реконструкція для Бориса Акімовича Магнера, арх. ймовірно Л. М. Чернігов., нагляд: А. В. Юргевич, 1905 р., Приморський бульвар, 14
Будинок на карті: http://wikimapia.org/14852181/uk/Будинок-Магнера
Стиль: ретроспективізм.
Стиль: ретроспективізм.
Відомі власники ділянки:
- І-а пол. ХІХ ст. – Є. Тростянецький
- кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – Є. Шульц
- 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Борис Акімович Магнер
Єдиний будинок у стилі модерн на Приморському бульварі та сама пізня будівля на ньому.
Бульвар є одною з самих елітних вулиць Одеси, тому на бульварі розташовані будинки фешенебельних готелів та міських особняків. Первісно на ділянці був розташований касицистично-ренесансний палаццо який належав поляку, шляхтичу Тростянецькому. З боку провулку Чайковського також був споруджений будинок.
У 1902 або 1903 рр. ділянку придбав спадковий почесний громадянин, комерційний радник станції “Одеса-Товарна”, комерції радник (титул) Борис Акімович Магнер, для якого за проектом архітектора Л.М. Чернігова була здійснена кардинальна перебудова існуючих будинків і вся праця В.О. Шевальова таким чином була знищена.
На початку ХХ ст. Б.А. Магнер отримав посаду директора одеського філіалу Санкт-петербурзького міжнародного комерційного банку, який було відкрито у 1908-му році.
Ділянка на якої стоїть будинок має складну форму у зв’язку з тим, що Приморський бульвар та провулок Чайковського сходяться. Таким чином невелика ділянка має трапецоїдну форму і виходить на протилежні вулиці і саме тому архітектор Чернігов спроектував два окремих флігеля, які мають достатньо різний вигляд. Оскільки більшість будівель побудована ще у I половину XIX ст. і вирішені у стилі класицизму, то Чернігов намагався виконати фасад флігеля по Приморському бульвару дещо схожим на них. Будинок виконаний в монументальних формах неокласицизму і має мінімум декору, більшість якого зосереджена у фільонках.
У 1910-х роках у будинку з боку Приморського бульвару деякі приміщення займала бакалійна крамниця Б.А. Рауха.
У 2000-х роках була здійснена реконструкція крила по Приморському бульвару під банк, причому були збережені автентичні рами. Можливе саме тоді замість піддашку над входом був влаштований кам’яний балкон, який є копією інших балконів другого поверху. Також був влаштований симетричний вхід у лівій частині фасаду, причому була встановлена копія автентичних дверей. На жаль крило з боку провулку Чайковського знаходиться у дуже поганому стані, але поки ще є житловим.


Фрагмент міжвоєнної поштівки.

Нечисленні ліпні прикраси переосмислені у дусі декоративного модерну у пластичному плинному стилі, по якому відразу же можна впізнати архітектора Леоніда Чернігова



Міцні лопатки додають будинку солідності

Верхні балкони підтримуються колонами у яких модернізовані навіть капітелі

Кожний балкон має кам’яну огорожу з металевими вставками

Вікна на першому поверсі прикрашені схожими за візерунком вставками

Ковані грати дверей вище всіх пошан

Вид з подвір’я з вікна будинку Магнера на вул. Чайковського, 4. З цього боку можна відмітити членування вікон сходової клітини, та металеву огорожу балконів.
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: