Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М. П. Шпіро на вул. Пушкінській, 58 (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (14:38)

Прибутковий будинок Мойше (Михайла) Перецовича Шпіро, арх. вірогідно К. М. Попов, поч. 1900-х рр. (раніше 1904 р.), Пушкінська вул., 58 / Велика Арнаутська вул., 34
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення № 72-Од.


Вже наприкінці 1890-х років ділянка належала домовласнику єврейського походження Мойше Перецовичу Шпіро (у деяких джерелах – Шапіро) і залишалася у його власності приблизно до Жовтневої революції. Також у згаданий період часу Шпіро був власником ділянки на Катеринінській вул., 97 на розі з Пантелеймонівською вулицею. Станом на 2015 рік на ділянки розташований триповерховий прибутковий будинок з оздобленням фасадів у історичних стилях у композиції притаманній початку ХХ ст. Таким чином наявний будинок було споруджено на початку 1900-х років, також відомо, що домовласник впродовж 1904 – 1910 рр. прохань у будівельний відділ управи не подавав.

Автором будинку міг бути архітектор К. М. Попов, який є автором декількох будинків у найближчих кварталах, наприклад будинку на Великій Арнаутській вул., 45, 47 та Малій Арнаутській вул., 46. Творчості даного архітектора були притаманні зображення арок над вікнами та високі п’єдестали сандриків. Деякі вікна другого поверху мають сандрики з бароковими дахами, подібні елементи дуже рідко використовувались у Одесі, але зустрічаються саме у одному з творів К. М. Попова – будинку І. М. Полчакі у каретному провулку, 15. Слід зазначити, що у 1911 році на згаданій ділянці Шпіро на Катеринінській вул., 97 за проектом А. І. Голцвурма або К, М. Попова (обидва мають стосунок до праць на даній ділянці) був споруджений або реконструйований двоповерховий будинок.

Будинок має значні розміри, розрахований приблизно на вісім квартир та чотири – п’ять крамниць на першому поверсі, але спільно з тим не є дуже коштовною спорудою. Він побудований на маленькій ділянці, у плані Г-подібний. Подвір’я його має дуже малу площу у наслідок чого інсоляція приміщень, що виходять у бік подвір’я є дуже поганою. Те ж саме стосується під’їзду у кутовій частині будинку (вхід з боку Пушкінської вулиці), який відрізняється вкрай поганим освітленням, нестача якого підсилюється закладений люнет вхідних дверей. Можна припустити, що освітлення другого під’їзду, який має більш зручне розташування є більш кращим.

Невідомо, чи була наявна будівля наново споруджена на початку 1900-х років, або вся або частинами була реконструйована. Однак повністю нові будівлі з кінця ХІХ ст. споруджали у місті дуже рідко. Можливо що саме застосування якихось частин попередніх споруд обумовило просідання фундаменту. Станом на 2015 рік просіла вся ліва частина будинку по Великій Арнаутській вулиці між сходовою кліткою та лівим краєм споруди.

У 1913 році за адресою вул. Пушкінська, 58 були розташовані:

 • крамниця по продажу мінеральної води Наталії Слюсарової,
 • один з двох пунктів по роздрібному продажу вугілля та його склад Герца-Іцко Бейтельмана,
 • часова майстерня М. Гальперіна,
 • працював чоловічий кравець А. Сінельников.

Деякі жителі будинку, що вказані за адресою по Пушкінській вулиці:

 • Марія Борухівна Варшавська (тел. 38-41). Працювала викладачем арифметики у приватному училищі Софії Ісаківни Ландау (вул. Базарна, 46)
 • Берта Борухівна Варшавська (тел. 38-41). Працювала викладачем російської мови у приватному училищі Софії Ісаківни Ландау та дантистом (вул. Базарна, 46). Член Одонтологічного товариства (вул. Жуковського, 30)
 • Григорій Борухович Варшавський (тел. 38-41). Лікар, що веде практику, хірург
 • І. М. Дубін (тел. 54-70), який був власником ділянки 170
 • Сигізмунд Леонтійович Ліберфарб, присяжний повірений
 • Олександр Сігізмундович Ліберфарб, лікар
 • можливо у будинку жив Іойна Ісакович Варшавський, який у довіднику Вся Одеса, 1914 вказаний за адресою Пушкінська вул, 59, але даний номер будинку є схожим на 58, а упорядники могли помилитися.

У 1913 році за адресою вул. Велика Арнаутська, 34 були розташовані:

 • Гальвано-пластичний заклад Б. Лемберського
 • крамниця по продажу керосину та нафти Ісаака Бермана
 • бакалійна та тютюнова крамниця І. Крума
 • перукарня М. Б. Шульца
 • працювали кравці Вольф і Яків Доктори

За адресою по Великій Арнаутській вулиці, 34 проживала Л. В. Черкаська, викладач по класу фортепіано музичних класів і дитячого саду класу Б. Я. Галка (Рішельєвська вул., 11)

Будинок є одним з прикладів масового будівництва середньої коштовності, де у оздобленні до 1910-х років використовувались різноманітні еклектичні стилі.

Фасад по Малій Арнаутській вулиці

Фасад по Малій Арнаутській вулиці. Вхід до одного з двох парадних під’їздів.

 

Фасад по Пушкінській вулиці. Арка проїзду та вхід до одного з двох парадних під’їздів.

Вестибюль під’їзду із входом з боку Пушкінській вулиці (кутова частина будинку). Дуже помилково був закладений люнет входу, що привело до вкрай поганої інсоляції.

Фрагмент огорожі сходів. Дизайн огорожі – один з самих поширених.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s