Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель К. І. Соломос (1913 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (00:01)

Флігель Катерини Іванівни Соломос, арх. В. І. Прохаска, 1913 р., вул. Преображенська, 4
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/27039170/uk
Стиль: ретроспективізм.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури (будинок та флігель) та історії номер 22-Од (Наказ МКТ України від 16.06.2007 р. № 662/0/16-07).

За даними В. О. Пилявського у 1913 році на початку Преображенської вулиці для К. І. Соломос був споруджений дворовий флігель. У тому ж довіднику сповіщається і про спорудження фасадного будинку у 1913 році, однак за архівними даними фасадний будинок було споруджено у 1905 році. Слід зазначити, що прохання на склад будматеріалів у 1913 році Соломос не подавала, а справа на літо 1913 розшита, тому невідомо, чи дійсно будувався флігель у 1913 році.

За даними сайту http://obodesse.at.ua у флігелі на подвір’ї розміщувалась приватна лікарня. І насправді, на даній ділянці дійсно була розташована лікарня з постійними ліжками Зільберберга, Тріггера та Баранніка. У клініку була проведена телефонна лінія 433. На початку 1900-х років лікарня розміщувалась у прибутковому будинку Російського товариства застрахування капиталів на Єлісаветинській вул., 23 і на той час складалася з хірургічного відділення, чоловічого та дитячого відділення, жіночого відділення і родильного відділення. Між 1906 та 1907 роками лікарня переїхала у будинок на ділянці К.І. Соломос на Преображенській вулиці.

У будинку Солосос жили і самі лікарі: ортопед та хірург Абрам Моісейович Бараннік, лікар по жіночим хворобам та акушерству Адам Якович Тріггер, а у квартирі №2 – хірург Яків Зільберберг. Дані лікарі працювали у Єврейській лікарні, були членами різноманітних товариств. Лікар Я. В. Зільберберг також був власником приватного чоловічого училища на вулиці Калантаєвській, 19, де працював і А. Я. Тріггер. Безумовно вони були достатньо багатими, щоби влаштувати лікарню і жити у такому коштовному будинку, не виключено, що дані лікарі орендували ділянку К. І. Соломос і саме вони були замовниками нового будівництва, а не власниця ділянки. У головному будинку, відповідно розташуванню проїзду, первісно могло бути влаштовано лише по квартирі на поверх (всього три квартири). Таким чином не виключно що головний будинок займали лише означені лікарі.

Вся Одесса, 1910 р.


Флігель

Вид на праве крило флігелю


Лівий торець флігеля.

Правий торець флігеля.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s