Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Шлайна (1887 – 1888 рр., 1903 р.)

Posted by Antique на вівторок, 21 Червень 2011 р. (14:33)

Прибутковий будинок і флігель Шлайна (вірогідно), нагляд арх. Л. Л. Влодек, 1887 – 1888 рр. Надбудова ІІІ-го поверху фасадного будинку для  Г. Федермєєра, арх. Е.Я. Меснер, 1903 р., Пушкінська вул., 46

Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення № 715-Од


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906 – 1907 рр. – Г. Федермейер
  • 1906 – 1907 рр. – 1908 – 1909 рр. – Вл. Арсенійович Колобов
  • 1908 – 1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – купець 2-ї гільдії Рувін Абрамович Юфа  34 87 130 232 292

За даними довідника В. А. Пилявського будинок було споруджено будівником Д. Я. Клімовим для В. Колобова у 1880-х роках, однак враховуючи те, що у більшості випадків номер будинку у джерелі вказаний невірно, а нумерація вулиці у 1880-х роках була іншою, то з високою долею вірогідності даний запис відноситься до іншого будинку, наприклад, до будинку № 42, що нині не існує, а у 1898 році мав номер 46. В. А. Колобов дійсно був власником сучасної ділянки № 46, однак ближче до 1910-х років і прохань на спорудження не подавав.

За даними сайту “Домофото” будинок на даний ділянці був споруджений під наглядом Л. Л. Влодека у 1888 році, прізвище замовника у архівній справі важко розпізнати, але схоже на прізвище Шлайн, який ще у 1887 році подав прохання на спорудження 2,5 поверхового будинку з флігелем на Пушкінський вулиці (номер не вказаний). Проект управа не бажала затверджувати по причині малих розмірів подвір’я. Однак все ж таки проект було затверджено за умови спорудження пожежного крану.

За даними переліку пам’яток і довіднику В. А. Пилявського у 1903 році будинок був надбудований архітектором Е. Я. Меснером. Даний архітектор переважно займався спорудженням будівель допоміжного призначення та також здійснював перебудови. Не виключено, що він у будинку на пушкінській лише здійснював нагляд, або не був автором фасаду. Якщо надбудова дійсно відбулася у 1903 році, то замовником був деякий Г. Федермейер. У переліку пам’яток будинок вказаний під назвою будинок прибутковий Юфи, але даний власник придбав будинок наприкінці 1900-х років.

У ІІ-й половині 1900-х років ділянку придбав В. А. Колобов, а згодом її придбав останній власник ділянки купець другої гільдії Рвуін Абрамович Юфа, що відповідно імені мав єврейське походження. Якою діяльність займався Юфа є невідомим. Окрім даної ділянки Р. А. Юфа у 1910-х роках був власником ділянок на Катеринінській вул., 70, Тираспольській вул., 13. Останні два будинки були побудовані на початку 1900-х років на замовлення інших власників.

Станом на 2015 рік на ділянці розташований П-подібний у плані фасадний будинок та двоповерховий флігель.
Будинок з житловим підвалом, з парадного під’їзду можна потрапити до шести квартир. Фасад виконаний у стилі еклектики, причому фасад третього поверху відрізняється від інших скульптурним оздобленням, що свідчить про надбудову. На другому поверсі фасад прикрашений лише профільними елементами, лиштвою вікон, яка ймовірно вирізана з каменю. Перший поверх рустований з вкрапленням діамантового русту. Таке оздоблення можливо не є притаманним для архітектора Л. Л. Влодека, однак слід зазначити, що його праці кінці 1890-х років є маловідомими. У більшій мірі фасад є схожим на твори інженера К. М. Попова 1900-х років, однак роль даного архітектора у проектуванні споруд потребує додаткового дослідження. Слід також зазначити, що унікальний люнет брами з маскароном є ідентичним  люнету будинку на вул. Гімназічній, 4, що містить риси, що були притаманні архітектору К. М. Попову. Не виключено, що Влодек і Попов могли працювати у співавторстві.

Третій поверх будинку виконаний у стилі історизму близького до модерну – декор є рясним та дрібним і у певній мірі імітує барокові форми. Центральний фронтон також бароковий. Огорожі балконів на поверхах мають різний дизайн, деякі були замінені за радянських часів і у наші дні.

Дворовий фасад будинку є простим, його можна роздивитися повністю лише коли опадають листя дерева, що росте на маленькому квадратному подвір’ї.

У арці по обидва боки розташовані двері квартир першого поверху, праворуч розташовані також двері парадного під’їзду.  Та, яка ближче до фасаду веде до квартири першого поверху, інші двері ведуть до сходів які ведуть до квартир з другого по останній поверх. Це одне з традиційних планувань одеських будинків ХІХ ст.

Головний під’їзд будинку є оздобленим дуже урочисто, стіни вкриті рустом, балясини огорожі є дуже гарними. Такі ж самі балясини, тільки з іншім візерунком у центрі присутні у флігелі будинку Гааз і Вєддє на вул. Пастера, 28, що реконструйував архітектор А. Б. Мінкус. Не виключено, що автором надбудови 1903 року також є Л. Л. Влодек, який був учителем А. Б. Мінкуса, або під час надбудови лише додали аналогічні сходові марші у додаток до тих, що існували раніше. Двері квартир розташовані не зовсім звично, замість розташування дверей по вузьким краям майданчику двері південних квартир були влаштовані в його широкій частині.

По краям крил будинку розташовані службові сходові клітки з металевими сходами. Дизайн огорож сходів є дуже ретроспективним навіть для 1880-х років, але існує вірогідність, що наприкінці 1880-х років даний дизайн ще був присутній у каталогах чавунно-ливарних заводів, а у 1903 році були виготовлені додаткові екземпляри для нових маршів.

Дворовий флігель має два поверхи і його фасад має такий же самий вигляд, що і дворовий фасад головного будинку. У лівого краю флігеля розташована сходова клітка.

Незважаючи на те, що будинок Федермєєра має не дуже вишуканий вигляд, що додає одноманітне біле фарбування, але деякі самобутні риси (оздоблення третього поверху, люнет брами, парадні сходи) роблять даний будинок цікавим взірцем архітектури.

Аналогічний декоративний люнет був встановлений у будинку на Гімназічній вул., 4.

Бічні крила фасадного будинку і двоповерховий флігель.

Арка проїзду, ліворуч обабіч дверей квартири нібито видно газові ліхтарі.

Двері парадного під’їзду.

Парадний під’їзд

Двері службового під’їзду.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s