Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок У. Г. Ландесмана (кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (16:00)

Прибутковий будинок Ушера Гершковича Ландесмана, кін. 1890-х рр., вул. Буніна, 40
Будівля на карті
Стиль: необароко.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури номер 123-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

За даними історика Олега Йосиповича Губаря у І-й пол. 1890-х років на першому поверсі будинку Попандопуло на вул. Буніна, 32 розмістився мануфактурний торговий дім Ландесмана і Теплицького. У 1896 році торговий дім вірогідно зачинився, тому що за даними О.Й. Губаря Ландесман переїхав на ділянку №40 (стара адреса – 42), а Теплицький переїхав на Преображенську вул., 54.

На Буніна, 40 Ландесман влаштував фабрику по виробництву одягу, також йому належала ділянка на Віце-Адмірала Жукова, 12.  На межі ХІХ – ХХ ст. було споруджено триповерховий будинок триповерховий конфексіон (магазин одягу) для власника ділянки, тобто У. Г. Ландесмана. Враховуючи вигляд споруд, будівництво магазину могло відбуватися у 1900-му році, а житловий будинок міг бути спорудженим у той же час, або кількома роками пізніше.

В житловій частині будівлі на першому поверсі розташовувалися магазини. Перший поверх спеціально призначався для торгівлі. Вітрини до революції закривалися металевими ролетами, на яких зазвичай в Одесі ставили таблички з назвою виробника. Тоді ролетти називали сталевими шторами. В Одесі зазвичай зустрічається продукція Л.Рубіна, але можливо тільки в будинку Ландесман збереглися штори Я. І. Фрелиха. Його виробництво знаходилося на Гаванній, 1 у колишньому палаці Вітта. У 1901 році фірма Фреліха вже не згадується у той же час з’являється майстерня Л. Рубіна на вул. Жуковського.

На бирці ролет в будинку У. Ландесман написано Я.І. Фрелих. Нижче Патент’ Одеса …

У 1910-х роках Ушер Ландесман був вже купцем І-ї гільдії.

Джерела:

  • Стаття: Олег Губарь. Дом на Полицейской. (“Дерибасовская – Ришельевская”. Одесский альманах (сб.) / кн. 20 Всемирн. клуб одесситов: Сост.: Ф.Д. Кохрихт, Е.М. Голубовский, О.И. Губарь – Одесса: “Автограф”, 2005 – 334 с. ISBN: 966-8099-99-0

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s