Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок К. І. Соломос (1905 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (00:00)

Будинок Катерини Іванівни Соломос, арх. ймовірно В. І. Прохаска, 1905 р., вул. Преображенська, 4
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14853453/uk
Стиль: модернізована англійська готика.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури (будинок та флігель) та історії номер 22-Од (Наказ МКТ України від 16.06.2007 р. № 662/0/16-07).

Будинок було споруджено у 1905 році для Є. І. Соломос (Катерини Іванівни). За даними переліку пам’ятників і довіднику В. А. Пилявського це сталося у 1913 році, однак ймовірно йдеться лише про флігель, який має дещо іншу архітектуру. На жаль остання не досліджена справа на затвердження планів у 1913 році розшита і таким чином будівництво у цьому році повністю не досліджено, а значить не можливо перевірити чи спростувати дані про будівництво флігеля.

За адресою Преображенська, 4 жили втому числі лікарі: ортопед та хірург Абрам Моісейович Бараннік, лікар по жіночим хворобам та акушерству Адам Якович Тріггер, а у квартирі №2 – хірург Яків Зільберберг. Дані лікарі працювали у Єврейській лікарні, були членами різноманітних товариств. Ліка рЯ.В. Зільберберг також був власником приватного чоловічого училища на вулиці Калантаєвській, 19, де працював і А.Я. Тріггер. Безумовно вони були достатньо багатими, щоби влаштувати лікарню і жити у такому коштовному будинку, не виключено, що дані лікарі орендували ділянку К.І. Соломос і саме вони були замовниками нового будівництва, а не власниця ділянки. У головному будинку, відповідно розташуванню проїзду, первісно могло бути влаштовано лише по квартирі на поверх (всього три квартири). Таким чином не виключно що головний будинок займали лише означені лікарі.

Будинок симетричний, з двома ризалітами, які вінчаються щипцями. Зовнішній вигляд будинку створює враження середньовічності, подібне враженню від будинку Фон-Дєші.
Фасад оздоблений пласким рустом, віконні вісі підкреслені пластичними розкріповками. Огорожі балконі другого та третього поверху виконані з металевого пруту квадратного перетну. Дизайн огорожі виконаний у стилі функціоналізму. У ніші лівого брандмауеру будинку розташований ще один балкон біля якого була ліпнина з головами левів, але під час реставрації вона була зруйнована.

Подвір’я та під’їзд проблематично відвідати, тому що головний будинок перебуває у приватній власності і не використовується зовсім. У флігелі оселилися багатії, брама завжди зачинена.

Вся Одесса, 1910 р.

Карниз підтримується могутніми консолями

Четвертий поверх являє собою поверх з мансардними вікнами, в яких встановлені вітражі. Складно оцінити автентичність ціх вітражів. Вони виконані у стилі декоративного модерну і виглядають відреставрованими.

В картушах фронтонів знаходяться маскарони з головою лева.

Перший поверх оздоблений більш об’ємним рустом

Отвір брами має готичну форму, але стулки сучасного виробництва

Арка проїзду.

Задній фасад головного будинку.

Правий торець флігеля.


Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s