Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок і флігель К.І. Соломос (1913 р.)

Posted by Antique на вівторок, 21 Червень 2011 р. (00:00)

Прибутковий будинок і флігель Катерини Іванівни Соломос, арх. В.І. Прохаска, 1913 р., вул. Преображенська, 4
Будинки на мапі:
Головний будинок http://wikimapia.org/14853453/uk
Дворовий будинок http://wikimapia.org/27039170/uk
Стиль: модернізована англійська готика.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури (будинок та флігель) та історії номер 22-Од (Наказ МКТ України від 16.06.2007 р. № 662/0/16-07).

У 1913 році на початку Преображенської вулиці для К.І. Соломос замість попередньої забудови були споруджені два прибуткові будинки, один на червоній лінії вулиці, а другий на подвір’ї.

За даними сайту http://obodesse.at.ua у будинку на подвір’ї розміщувалась приватна лікарня. І насправді, на даній ділянці дійсно була розташована лікарня з постійними ліжками Зільберберга, Тріггера та Баранніка. У клініку була проведена телефонна лінія 433. На початку 1900-х років лікарня розміщувалась у прибутковому будинку Російського товариства застрахування капиталів на Єлісаветинській вул., 23 і на той час складалася з хірургічного відділення, чоловічого та дитячого відділення, жіночого відділення і родильного відділення. Між 1906 та 1907 роками лікарня переїхала у будинок на ділянці К.І. Соломос на Преображенській вулиці.

У будинку Солосос жили і самі лікарі: ортопед та хірург Абрам Моісейович Бараннік, лікар по жіночим хворобам та акушерству Адам Якович Тріггер, а у квартирі №2 – хірург Яків Зільберберг. Дані лікарі працювали у Єврейській лікарні, були членами різноманітних товариств. Ліка рЯ.В. Зільберберг також був власником приватного чоловічого училища на вулиці Калантаєвській, 19, де працював і А.Я. Тріггер. Безумовно вони були достатньо багатими, щоби влаштувати лікарню і жити у такому коштовному будинку, не виключено, що дані лікарі орендували ділянку К.І. Соломос і саме вони були замовниками нового будівництва, а не власниця ділянки. У головному будинку, відповідно розташуванню проїзду, первісно могло бути влаштовано лише по квартирі на поверх (всього три квартири). Таким чином не виключно що головний будинок займали лише означені лікарі.

Будинок симетричний, з двома ризалітами, які вінчаються щипцями. Зовнішній вигляд будинку створює враження середньовічності, подібне враженню від будинку Фон-Дєш.
Фасад оздоблений пласким рустом, віконні вісі підкреслені пластичними розкріповками. Огорожі балконі другого та третього поверху виконані з металевого пруту квадратного перетну. Дизайн огорожі виконаний у стилі функціоналізму. У ніші лівого брандмауеру будинку розташований ще один балкон біля якого була ліпнина з головами левів, але під час реставрації вона була зруйнована.

Подвір’я та під’їзд проблематично відвідати, тому що головний будинок перебуває у приватній власності і не використовується зовсім. У флігелі оселилися багатії, брама завжди зачинена.

 

Вся Одесса, 1910 р.

 

Карниз підтримується могутніми консолями

Четвертий поверх являє собою поверх з мансардними вікнами, в яких встановлені вітражі. Складно оцінити автентичність ціх вітражів. Вони виконані у стилі декоративного модерну і виглядають відреставрованими.

В картушах фронтонів знаходяться маскарони з головою лева.

Перший поверх оздоблений більш об’ємним рустом

Отвір брами має готичну форму, але стулки сучасного виробництва

Арка проїзду.

Задній фасад головного будинку.

Вид на праве крило флігелю.

Флігель

Лівий торець флігеля.

Правий торець флігеля.


Джерела:

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s