Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Парафіяльне благодійне товариство при Римо-Католицькій церкві у м. Одеса (І-а пол. ХІХ ст., вірог. 1887 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (16:53)

Магазейн, І-а пол. ХІХ ст. Перебудова під Парафіяльне благодійне товариство при Римо-Католицькій церкві у м. Одеса, арх. вірог. А.Е. Шейнс, 1887 р., Польський узвіз, 9 / Грецька вул.
Будівля на мапі
Стиль: неоренесанс.

Дана будівля за масивними розмірами відповідає типу складських будівель, що не є дивним – на Польському та Деволанівському узвозі здавна розміщувались магазейни (склади насіння) у зв’язку з розташуванню біля порту та дуже невеликої привабливості балок для житлового будівництва.

У 1882 році при Католицькій церкві у Одесі було створено парафіяльне благодійне товариство. Можливо, що з самого початку, але по меншій мірі з початку ХХ ст. товариство було розташовано на ділянці у Карантинній балці між узвозами Польським та Деволанівським у Грецького моста. Вірогідно це сталося у 1887 році, коли архітектор А.Е. Шейнс спорудив декілька будівель для Лютеранської общини. У тому же році за даними В.І. Тимофієнко здійснив перебудову магазейну на Левашовському узвозі, 19. Однак на Левашовському узвозі даний номер наприкінці ХІХ ст. був відсутній, проте будинок благодійного товариства на сусідньому Польскому узвозі у ті часи мав номер 19 і таким чином не виключено, що малася саме на увазі будівля на Польському узвозі.

Дана ділянка розташована у трьох кварталах від римо-католицького костелу і знаходиться на території з дуже складним рельєфом. На ділянці було споруджено дві триповерхові будівлі, які, як і інші споруди балки відностяться до безстилевих будинків. Однак західний будинок знаходиться на схилі дещо вище, ніж східний і таким чином його бічна стіна розташована на рівні міста. У наслідок цього дана стіна була прикрашена нішами та сандриками у стилі ренесансу, причому вірогідно, що парадний вхід у заклад був розташований саме з цього боку і за часів існування попереднього містка (зруйнований у ІІ-й пол. ХХ ст.) мав вхід з нього на рівні другого поверху. Даний місток можна побачити на змімку за посиланням: http://fotki.yandex.ru/next/users/grachov45/album/193391/view/676664?page=0 Нині до даного входу споруджені металеві сходи від Польського узвозу.

Головою товариства був відомий у Одесі аптекар Антон Еразмович Гаєвський, якій спільно з А.Н. Поповським утримував аптеку у будинку Руссова. Безумовно, що А.Е. Гаєвський та А.Н. Поповський були поляками, на це вказують їхні прізвища, а Поповський також був головою культурного центру “Польській дім” на Градоначальницькій вулиці. Серед членів товариства також був настоятель ксьондз Камер. У заклад було проведено телефону лінію з номером 1-57. Членський внесок проводився 6 раз у рік.

Склад товариства у 1913 році:

  • голова Антон Еразмович Гаєвський
  • настоятель ксендз Андрій Камер
  • Вацлав Альбертович Гоштовтт
  • секретар Ольга Ан. Захаревич
  • касир Йосип Зеленевський
  • Аллона. Йосипович Длуський
  • Олександра Олександрівна Мончевська
  • Степан лукіч Орловський
  • Вікентій Станіславович Шеміот (Будинок Шеміота, Єлісаветнинська вул., 21)

Будівля, що виходить на Польській узвіз.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s