Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк Я. Меннера (1875 р., 1883 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (15:50)

Особняк з мезоніном Якова Меннера, нагляд: М. О. Депп, 1875 р. Прибудова другого поверху по обидва боки від мезоніну, нагляд: А, Е. Шейнс, 1883 р., вул. Леонтовича, 15 / Мукачівський пров. / Отрадна вул.
Будинок на карті
Стиль: німецький неоренесанс.
Охоронний статус: щойно виявлена пам’ятка архітектури (Рішення Одеського облвиконкому  № 580 від 27.12.1991 р.)

Даний особняк був споруджений ще у 1875 році для столярного майстра, купця Якова Меннера. Нагляд здійснював військовий інженер М. О. Депп, який пізніше, у 1880-х займав важливу і почесну посаду Гласного міської думи. Окрім даного будинку відомі лише споруди спільного з Ковалевською будинку на вул. Гоголя, 13. За проектом 1875 року будинок Якова Меннера — це одноповерхова споруда з мезоніном. Ділянка Меннера розташована між Мукачівським провулком, вулицями Леонтовича та Отрадної. Будинок було споруджено впритул до південного краю ділянки і з даного боку будинок немає оздоблення, адже позаду знаходився внутрішній проїзд по ділянці Томазіні і наявність оздоблення не мала ніякого значення. Вже пізніше там була прокладена Отрадна вулиця і відносно щільна забудова. Лівим торцем будинок обернений до вулиці Бєлінського, а головним фасадом у глиб ділянки та у бік Мукачівського провулку.

У 1883 році замість мезоніну під наглядом архітектора Шейнса був влаштований повноцінний другий поверх, можливо тоді з’явилися дві покупні оздоблювальні скульптурні тарілки з боку вул. Леонтовича для прикрашення бічного фасаду будинку, який було видно пішоходам з вулиці. Аналогічні тарілки, також були застосовані у декорі одного з житлових будинків міста Кошіце, яке розташоване у Словаччині.

Оздоблення фасадів у цілому складається з нетинькованіих фрагментів цегли – бандажів, які утворюють лиштву вікон, фризів з поребрику, фільонок і рустованих кутів викладених цеглою. Під вікнами розташовані візерунки, які утворені завдяки видаленим цеглинам, подібну техніку можна побачити у будинку на вулиці Пішонівський, 32. З боку сентрального фасаду будинок має яскраво вираженний садибний стиль – по краям будинку влаштовані глибоки ризаліти між якими влаштована галерея та ганок.

У довідниках 1910-х років ділянка належала сину попереднього власника – Аграфу Яковичу Меннеру. На початку ХХ ст. біля ділянці Скведера і перпендикулярно старому особняку був споруджений ще один особняк, який ймовірно належав Ямпольському і Голомбіку. Будинок споруджений у модернізованому стилі німецького ренесансу.  У переліку пам’яток вказано, що на даній ділянці розташований особняк Вайса (1912 р.) , який є щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення, але не вказано, який саме будинок із двох охороняється державою. щодо власника, то у переліку пам’яток була зроблена помилка, особняк Вайсе був розташований біля перехрестя з Лермонтовським провулком і був зруйнований.


Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s