Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк Я. Меннера (кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (15:50)

Особняк Якова Меннера, арх. вірогідно П. У. Клейн, кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., вул. Белинського, 15 / Мукачівський пров. / Отрадна вул.
Будинок на карті
Стиль: німецький неоренесанс.
Охоронний статус: щойно виявлена пам’ятка архітектури (Рішення Одеського облвиконкому  № 580 від 27.12.1991 р.)

Атрибуція будинку виконана  автором цього блогу.

Даний особняк відповідно стилю був споруджений не ранціше кінця ХІХ ст. Він був побудований ще за часів існування арки на дачу “Відрада”, яка була розташована поряд у перетину Отрадної вулиці і вулиці Бєлінського. Ділянка з кінця ХІХ ст. належала Якову Меннеру і розташована між Мукачівським провулком, вулицями Бєлінського та Отрадної.   Будинок було споруджено у червоній лінії вулиці Відрадної і обернений до неї заднім брандмауером, лівим торцем до вулиці Бєлінського, а головним фасадом у глибь ділянки та у бік Мукачівського провулку. Таке розташування вірогідно пов’язано з тим, що Відрадна вулиця була тоді всього лише проїздом на дачу Халайджогло і розташовувалась на його ділянці. Причомму величезна ділянка Халайджогло первісно не була забудована і вид з боку ділянки Меннера не мав ніякого значення. У бік Бєлінського дача обернена торцем, але торцевий фасад прикрашений хоча і скупо, але й у стилі головного, до того ж над вікнами другого поверху у круглих картушах були влаштовані скульптурні голови – чоловіча та жіноча, які є копіями скульптур невідомого автору будинку спорудженого на півдні Європи. Аналогічні копії, також були застосовані у декорі одного з житлових будинків міста Кошіце, яке розташоване у Словаччині.

Оздоблення фасадів у цілому складається з нетинькованіих фрагментів цегли – бандажів, які утворюють лиштву вікон, фризів з поребрику, фільонок і рустованих кутів викладених цеглою. Під вікнами розташовані візерунки, які утворені завдяки видаленим цеглинам, подібну техніку можна побачити у будинку на вулиці Пішонівський, 32. З боку сентрального фасаду будинок має яскраво вираженний садибний стиль – по краям будинку влаштовані глибоки ризаліти між якими влаштована галерея та ганок.

У довідниках 1910-х років ділянка належала сину попереднього власника – Аграфу Яковичу Меннеру. На початку ХХ ст. біля ділянці Скведера і перпендикулярно старому особняку був споруджений ще один особняк, який теж вірогідно належав А.Я. Меннеру. Будинок споруджений у модернізованому стилі німецького ренесансу.  У переліку пам’яток вказано, що на даній ділянці розташований особняк Вайса (1912 р.) , який є щойно виявленою пам’яткою архітектури місцевого значення, але не вказано, який саме будинок із двох охороняється державою. щодо власника, то у переліку пам’яток була зроблена помилка, особняк Вайсе був розташований біля перехрестя з Лермонтовським провулком і був зруйнований.


Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s