Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Дача Г. Ф. Файга (у межах кін. ХІХ — поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (14:02)

Дача, у межах кін. ХІХ — поч. ХХ ст., вул. Тіниста, 2
Будинок на мапі
Флігель на мапі
Стиль: необароко.

На початку вулиці Тіністої розташована дача с середніх розмірів садом. Даний район забудовувася дачами приблизно з кінця ХІХ — початку ХХ ст. і розтащований між п’ятою станцією лінії на Великий Фонтан і Аркадією. Можна припустити, що жителі району відносили вважали собі жителями саме п’ятої станції. Дана дача вірогідно була самою значною у окрузі тому що саме у неї за даними видання “И.В. Арутюнова, Н.Н. Мотырева. Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе” у 1925 році була відкрита Станція юних натуралистів, і те що будинок і парк тримаються до сьогодення, коли більша кількість інших споруд були зруйновані на користь багатоповерхової забудови.

Невідомо, кому належала дана дача. В. П. Нетребський вважає власником будинку засновника відомої у Одесі гімназії Г. Ф. Файга, тоді як за даними Арутьюнової та Мотирьової дача належала деякому Міліссімо і побудована у 1900-му році, а у 1900-1901 рр. на території дачі працював живописець В.В. Верещагін, причому на сусідньої ділянці знаходилась і його дача. Ймовірно ім’я власника Міліссімо було вказано з якихось мемуарів відомого митця. На думку ж автора даного нарису будинок був споруджений у 1900-х роках, а версію, стосовно Міліссімо вважає сумнівною. Визначення власників у передмістя Одеси є вкрай важкою задачею за відсутності актуальних на початок століття планів цього регіону, картоснова після початку ХХ ст. два десятиліття не змінювалась.

На плані Одеси 1894 року, складеного Дітеріхсом, дана ділянка була частиною великої ділянки Бєловодських. Згідно перепису населення 1897 року на ділянці був розташований будинок Бєловодських, де вони постійно мешкали. Однак на початку ХХ ст. Бєловодські продали свою ділянку по частинам і залишили собі невелику територію. Наявний будинок знаходиться на ділянці, яка на плані Вісковського 1910-х років вказана вже у якості ділянки Файга. Таким чином невідомо чи є наявний будинок колишнім будинком Бєловодських, або його побудували вже після розподілення ділянки.

На ділянці розташовані одноповерховий будинок, двоповерховий флігель і фонтан. Територія огороджена автентичними металевими ґратами.

До наших часів будинок лише частково зберіг свій зовнішній вигляд, насамперед постраждав дах, який грав важливу роль у формуванні вигляду будинку. Первісно дах був вкритий черепицею, а на східний фасад виходив мезонін з дерев’яною різьбою у стилі бароко і руському стилі. У 1950-х роках мезонін виступав над верандою (див. фото користувача Alyona Rusanova у Facebook),  але пізніше простір веранди під мезоніном був перетворений у приміщення. Дах мезоніну був високий, виконаний у стилі бароко, також фасад мезоніну прикрашали два барокових картуша, ознак лиштва вікна і карнизи були виконані у російському стилі. У 1990-х або у 2000-х роках дах на якому вже була відсутня мансарда був вкритий зеленою металочерепицею.

Незважаючи на стилі мезоніну вікна східного фасаду є арковими, що притаманно стилю Відродження. Північний фасад кардинально відрізняється від східного – вікна його мають різні розміри, а лиштва різний вигляд. Ліве вікно стандартних розмірів, над вікном розташований трикутний фронтон викладений з каменю, праве вікно є широким, виконано у бароковому стилі і має лучковий отвір. Таким чином можна припустити, що дача була перебудована, можливо також, що втрачені певні елементи цього фасаду і елементи оздоблення втратили зв’язок один з одним.

У західно-північному куті розташована веранда, яка виглядає чужорідною і розташована дуже близько до широкого вікна. Нині вона є головним входом до будинку і можливо була влаштована за радянських часів.

Поряд з будинком на захід від нього розташований двоповерховий флігель, який можливо був житловим. Згідно плану Вісковського 1910-х років флігель знаходився на ділянці Бєлінського. Флігель міг призначатися для відпочиваючих – море розташовано дуже недалеко. Флігель також має вигляд притаманний початку ХХ ст. – а саме характерні замкові камені. Із західного боку флігеля розташований брандмауер, що вказує на те, що по данній стіні проходила межа ділянок.

Перед східним фасадом з мезоніном і верандою був влаштований фонтан, від якого залишилася лише чаша. Далі на захід у огорожі влаштована брама та хвіртка, що вказує на те, що західний фасад дачі був парадним, у ньому і був розташований первісно головний вхід. Огорожа виконана у традиційному стилі еклектики, її стовпи у 2000-х роках були облицьовані штучним каменем.

У 2010-х роках, як і у радянські часи територія дачі належить станції натуралістів, яка нині має назву Обласний гуманітарний центр позашкільної освіти і виховання. Парк носить назву “Юннатський” і є пам’яткою садово-паркового мистецтва, що вказано на інформаційному щиті. На жаль частина парку була відокремлена від закладу, південна частина території була забудована.

Північний фасад

Східний фасад. Над ґанком первісно був розташований мезонін.

Східний фасад, 1970-і рр. Автор: В. Г. Нікітенко. Джерело: Odessastory. Ганок у ті часи вже був перекритий прибудовою.

Флігель.

Флігель. Вид з сусідньої ділянки.

Огорожа.

Брама

Хвіртка

Чаша фонтану

Джерела:

  • И.В. Арутюнова, Н.Н. Мотырева. Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе. Одесса: ФЛП “Фридман А.С.”, 2011. – 140 с. ISBN 966-96-181-X-8
  • Галерея Odessastory. Альбом “Место нахождения не знаю. Подскажите“.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s