Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Сутягина (XIX ст., рек. кін. ХІХ ст. рек. поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (16:48)

Будинок Сутягина, ХІХ ст. Реконструкція, кін. ХІХ ст. Реконструкція для А. Сутягина, арх. вірогідно О.Й. Бернардацці, поч. 1900-х рр. (раніше 1904 р.), вул. Спиридонівська вул., 21 / Ковальська вул., 34

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15161835/uk/
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 808-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.) та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 652 від 25.12.1984 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – кін. 1900-х рр. – Антон Сутягин
  • кін. 1900-х рр. –  до Жовтневої революції – Сергій Антонович Сутягин

Будинок згідно з виглядом дворових фасадів і розміром вікон є достатньо старим і можливо був споруджений у І-й половині ХІХ ст.  Вірогідно первісно він був галерейним ,але після реконструкції здійсненої у ІІ-й половині ХІХі ст. він отримав окремі під’їзди з поширеною моделлю огорожі сходів. На початку ХХ ст. фасад будинку було оновлено у нетиповому народному стилі, який можливо аппелює до молдавської народності. Техніка за якою виконаний фасад та брама проїзду була притаманна у одесі лише одному архітектору – О.Й. Бернардацці. У плані будинок має “Г”-подібну форму.

Наприкінці ХХ ст. ділянка належала Антону Сутягину, а наприкінці 1900-х років ділянка перейшла у власність його сина Сергія. По версії краєзнавця В.П. Нетребського Сергій Сутягин був спадкоємцем меблевого фабриканта Федора Сутягіна. Сергій Сутягин у ті часи також став власником  двоповерхових галерейних будинків на Коблевській вул., 46, що до того належали Федору Семеновичу Сутягину.

 У будинку з 1903 по 1024 рік жив письменник Семен Григор’євич Гехт завдяки чому будинок є пам’яткою історії, є відомості про те, що деякий час тут також мешкав (імовірно у дитинстві) більшовик В.Л. Шанцер.

У 1905 році у однієї з квартир будинку вів приватну практику дантист А.Л. Фрід.

архітектор невідомий, але ймовірно автор будинку О.Й. Бернардацці, який активно використовував елементи молдовського народного зодчества. На це вказує і брама – в подібній техніці виконані стулки брами Банку Кредитного товариства на Пушкінський.


Простінки другого поверху гарно оформлені ліпниною у вигляді рушників

Третій поверх можливо містить перероблені елементи російського стилю

Але більшість кованих елементів стандартна, хоч і виконана з великою майстерністю

Фасад по вулиці Спиридонівський містить одну дуже цікаву деталь – це майстерно виконана брама. У металевих стулках вирізані рослинні візерунки, Вони мають подвійний зміст – бічні стулки мають інверсні візерунки – фігури півнів.

Під’їзд будинку звичайний, балясини виконані у поширеному дизайні, якій на мій погляд є досить вдалим та не дуже складним у виробництві. На жаль дах у будинку протікає, та стеля під’їзду руйнується.

Реклама

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s