Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. М. Бузні (ХІХ ст., 1914 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (23:36)

Будинок Леонард, ХІХ ст. Реконструкція для Івана Михайловича Бузні, арх. ймовірно В. І. Прохаска, 1914 р., вул. Пастера, 60
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14997992/uk
Охоронний статус: Пам’ятник архітектури місцевого значення 642-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985 р.)

Невисокий двоповерховий будинок з напівпідвалом було побудовано на ділянці ще у ХІХ ст. Наприкінці 1890-х років він належав Леонард, а за даними довіднику “Вся Одеса” у 1913-му році ділянка належала вдові дійсного статського радника Єлизаветі Іванівні Леонард (тел. 45-87).
У 1914 році була здійснена реконструкція будинку, який отримав цілком нове оздоблення, лише у задньому флігелі залишилися автентичні двері ХІХ ст.
На будинку праворуч від брами встановлена таблиця, яка сповіщає, що будинок належить Івану Михайловичу Бузні. Також на брамі встановлені картуші з ініціалами Бузні. Н Також можливо, що будинок був перебудований вже після того, як Бузіна придбав ділянку у Леонард, про це може свідчити мармурова таблиця з ім’ям Бузіні (частково закрита номером будинку), що розташовані біля арки проїзду, і монограма ІМБ у  картушах на стулках брами.
Не виключено, що власник намагався надбудувати будинок, що виходив на вулицю, але праворуч по проекту відомого петербурзького архітектора В.О. Шретера була побудована невеликий будинок з реформаторською церквою на другому поверсі. Церкви у свою чергу створюються, таким чином, щоби бути домінантою над місцевістю, саме тому сусідні будинки повинні бути нижче ніж церква, таким чином у всілякому випадку замовнику реконструкції міська управа би не дозволила надбудову.
Фасад будинку Бузні виконаний у подібному стилі з будинком Е. Севастопуло – будинок покритий таким же самим пласким рустом. Вікна будинку оздоблені подібно вікнам особняку Рено та третього поверху будинку Фон-Дєші.

Таблиця з ім’ям власнику, розташована праворуч від брами і частково перекрита номером будинку.

Домъ № 60 дворянина Ивана Михайловича Бузні

До знищення автентичних віконних рам

Після знищення автентичних віконних рам

На другому поверсі тільки один балкон з досить простою огорожею, яка зробить честь деяким будинкам доби конструктивізму. Також ймовірно, що на другому поверсі знаходилася лише одна квартира, яка належала власнику будинку.
З ліпних прикрас присутні тільки фільонки з лавровими листами, схожі можна побачити на фасадах нічного санаторію та будинку Ломейєра.

Автентична брама повністю збереглася, як і огорожа напівпідвалу вона виконана у стриманому стилі модерну

Автор креслення: Ірина Юдаєва. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

На стулках брами розміщено картуш з ініціалами останнього власника Івана Михайловича Бузні (ІМБ).  На металевому листі у верхній частині стулок викарбувано фактурний візерунок
Ледь помітними лініями оздоблено стіни та стелю підворіття

Двері

Будинок знаходиться у аварійному стані, але не видно, що в попередньому році щось робили. На зворотньому фасаді знаходяться дуже великі вікна. Зовсім не ясно планування цього будинку.


Також на зворотньому фасаді вуличного флігеля знаходиться ще один балкон, огорожа якого вже знайома по будинку Прикажчиків-християн.

Зліва та справа знаходяться триповерхові флігелі з чотириповерховими сходами. Ймовірно по дальній бік від вулиці знаходились однокімнатні невеликі приміщення для прислуги. Сходи дуже прості, металеві, сходинки з сполошних листів. Також скління сходової клітини – стрічкове, що було притаманно конструктивізму. Можна висунути версію, зо сходова клітка була перебудована за радянських часів. Справа у тому, що у роки ДСВ будинок було пошкоджено бомбою. На знімку Luftwaffe можна побачити, що задній флігель без даху, тож у нього влучила бомба, можливо що бічні флігеля також постраждали.

Лівий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

у ніші між бічним та заднім флігелями розташовані чорні сходи для прислуги – не самий естетичний варіант.

хоч у задній флігель у свій час влучила бомба, але нині він виглядає досить міцним.

Задній флігель.

до під’їзду ведуть більш прості двері

всередині досить просторо

поруччя виконані у модернізованому неоготичному стилі. Вони прості, але це всього лише дворовий флігель, а ні вуличний, де безумовно поруччя мають оригінальний візерунок.

під’їзд має цікаву форму шестигранника, сходи підтримуються підпірками, що можливо є наслідком бомбардування

Вид на флігель з боку суміжньої ділянки по Садовій вулиці.

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s