Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Е. М. Севастопуло (1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (23:33)

Будинок Е. М. Севастопуло, арх. В. І. Прохаска, 1912 р., Катеринінська вул., 19
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15002223/uk
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 325-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08Від 20.06.08 р.)
Величезний п’ятиповерховий будинок протиставлений прибутковому будинку Распопової, який був побудований у 1911 році у схожій монументальній ренесансній стилізації одеським архітектором Ю. М. Дмитренко. Будинок вдови потомственого почесного громодянина Еразма Матвійовича Севастопуло має велику на той час для Одеси багатоповерховість – п’ять поверхів, здається що будинок уходить у небеса. Також помітна ремінісценція на палац Дожів, верхній монолітний поверх опирається на лопатки, які асоціюються з галереями.
Будинок оздоблений плоским стрічкуватим рустом приємного сірого кольору, можливо руст виготовлений з цементу.

Будинок у 1940-х роках.

Перший поверх був призначений під великі крамниці – це дуже популярна частина центру міста.

На другому та третьому поверхах розташовані великі вікна. Якщо це вікна кімнат, то вони дуже вражають, але також можливо, що вони мали торговельне призначення.

На відміну від плоского русту декор звичайно має великий об’єм ,на кожному поверху він різний.

Сандрики з раковинами другого поверху

Вікна третього поверху з картушами та зі спрощеними сандриками

Четвертий поверх має вікна окантовані гірляндою. Між вікнами на лопатках розташовані картуші, які створюють горизонтальну ліню спільно з верхніми частинами вікон. Ця лінія підкреслює монолітність четвертого поверху, якій “стоїть” на лопатках немов на колонах.

П’ятий поверх оздоблений квадратною плиткою, полицями під вікнами, карнизом з консолей-дентикул, але не більше.

Вікна третього та четвертого поверху обладнані широкими балконами, візерунок огорожі яких дещо відрізняється

Огорожа четвертого поверху у зрівнянні з попередньою спрощена та нагадує огорожі балконів дворових флігелів будинку Прикажчиків-християн.

Будинок має помпезно, але суворо оформлений портал у підворіття. На жаль браму не зберегли.

Будинок “Г”-подібного профілю з триповерховим флігелем у подвір’ї.
Дворовий фасад центрального крила. Біля проїзду у невеликому ризаліті розташовані сходи, які ведуть до квартири на даху, що вірогідно належала двірнику.

Вікна сходової клітки кварир центрального крила (квартири, вікна яких виходять в бік вулиці):

Вид у протилежному від вулиці напрямку

Під’їзд схожий на під’їзд будинку Прикажчиків-Християн (можливо будинок Прикажчиків був попередньою житловою спорудою архітектора). В будинку є сучасний ліфт, але можливо. що будинок був обладнаний іншим ліфтом ще до Революції.

Двері непоганої форми. Вітраж сучасний, або плівка.

Останній поверх

Поруччя виконані з високою майстерністю…

…з кріпленням у вигляді лапок

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s