Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Ксида (1899—1900 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (14:26)

Прибутковий будинок Костянтина та Миколи Ксида, арх. В.І. Прохаска, 1899—1900 рр., Єврейська вул., 12
Будинок на мапі
Стиль: модернізований неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 248-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

За даними одеського краєзнавця Олега Йосиповича Губаря сучасні ділянки №8 та №10 по Єврейській вулиці з 1794 року належали графу, сенатору у відставці Северину Йосиповичу Потоцькому (1762 — 1829 рр.). Дещо пізніше на ділянці з боку Польської вулиці було споруджено хлібний магазейн. 3 сентября 1829 Потоцький вмирає і ділянка переходить до одного з команійців – Генриху Липковському, який спорудив з боку Єврейської вулиці одноповерховий житловий будинок. О.Й. Губар припускає що будинок міг бути споруджений на початку 1930-х років, а у 1845 році він був перебудований за проектом архітектором К.Й. Даллаква. У 1845-році році за проектом того ж архітектора було перебудовано магазейн. У 1850-му році Липковський переїхав у новий власний будинок на Преображенській вул.,2 (арх. Й.М. Колович), а будинки на Єврейській вулиці використовувались у якості прибуткових.

У другій половині ХІХ І ст. ділянка перейшла у власність грека та купця Івана Пантелейовича Ксиди та його сина Костянтина Івановича Ксиди, які володіли свічковим заводом на Прохорівській вул., 34 та магазином на грецькій вулиці. Після смерті Івана Ксиди спадкоємці до кінця ХІХ ст. підтримували батьківську справу. Ділянкою у ті роки за даними Олега Губаря володіли спадкоємці, у одного з них Костянтина Івановича було два сини Микола (народився 3 грудня 1869) та Костянтин (народився 17 лютого 1871 р.). Їх Мати Марія Іванівна Петракокіно походила з відомого заможного грецького одеського роду. З кінця ХІХ ст. у Одесі існував дуже відомий універмаг братів Петракокіно на Грецькій вулиці (арх. О.Й. Бернардацці, 1895-1896 рр., не зберігся).
що стосується родини Ксида, то означені сини Костянтин та Михайло згідно з даними довідників Вся Одеса по меншій мірі з 1898 року володіли ділянкою на Єврейській. Михайло Ксида був співвласником торгового дому братів Петрококіна. Іншим співвласником по меншій мірі у 1910-х роках був Г.Г. Фон-Погліельс.
За даними Олега Йосиповича Губаря:

Н.К. Ксида был деятельным сотрудником Купеческой управы, выборным купеческого сословия, окладчиком с недвижимого имущества, состоял членом совета Попечительства о слепых, членом совета коммерческого училища императора Николая I, товарищем (заместителем) председателя Общества взаимопомощи нуждающимся учащимся народных училищ и, кроме всего прочего, казначеем Одесского автомобильного общества.

Костянтин Костянтинович Ксида був Класним художником, писав картини у своє задоволення, також він був членом правління Товариства Червоного Хреста, товарищем председателя Лікарні для фабрично-заводських робітників Червоного Хреста (Люстдорфська дор., 1), попечителем товариства про глухонімих дітей, скарбничим попечительства Государині Імператриці Марії про глухонімих, почесним мировим суддею. К.К. Ксида був одружений на донці голови правління Одеського облікового банку і отримав у даному банку посаду.

Будівлі на Єврейській на початку ХХ ст. вже морально застаріли, але якщо двоповерховий магазейн був достатньо надійною спорудою не малих розмірів, то одноповерховий будинок з боку Єврейської вулиці не відповідав коштовності ділянки. Брати Ксида вирішили спорудити новий житловий будинок, на оздоблення якого не жалкували коштів. Проект було замовлено архітектору В.І. Прохаски, який практично не мав портфоліо, але реалізований (хоча і зі змінами) проект Нової біржі, що переміг у конкурсі був доброю рекламою. Впродовж 1899-1900 років було споруджено наявний житловий будинок.

У цьому будинку Вікентієм Прохаскою було втілено декілька прийомів запозичених з архітектури італійського ренесансу, які він використовував у проектуванні своїх подальших будинків. По перше це масивні об’єми та відсутність дрібних деталей. Архітектурні деталі теж мають великий об’єм, вони виступають від стіни на достатньо велику відстань, як то: міцний руст, кам’яні балюстради балконів, картуші, консолі-дентікули та сандріки. Також слід зауважити, що мистецьки прийоми застосовані Прохаскою нагадують архітектуру Відня.

У будинку жили у одній квартирі Костянтин Костянтинович та Олена Вікторівна Ксида, у квартиру було проведено телефону лінію номер 14-24. О.В. Ксида була попечителем Товариства боротьби з туберкульозом. У іншій квартирі жим Михайло Ксида, куди було проведено телефону лінію номер 16-39.

З середини 1900-х років до Жовтневої революції у одній з квартир жив Михайло Миколайович Банніков, який відкрив представництво московського товариства “Шустов А.С. з синами”, яке Банніков і очолив. У 1912 році представництво переїхало на щойно придбану ділянку на Мельницькій вул., 23.

Піся встановлення Радянської влади брати Ксида не відразу емігрували, а жили у Одесі до Кінця Нової економічної політики. У 1920-х роках у будинку було розташовано навчальне-виробничий заклад ЕВРАБМОЛ (Єврейська робітнича молодь). Після початку Румунської окупації та руйнування у 1941 року будинку Гойнінген-Гюно (Маразліївська вул., 44) Сігуранца паереїхала саме у колишній будинок братів Ксида. Після встановлення радянської влади у квітні 1944 року у будинок переїхали служби КДБ. Після спорудження  власного будинку КДБ служби залишили будинок Ксида, де розмістилося обласне управління МВС, яке і понині займає будинок.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Джерело:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s