Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок з клубом прикажчиків-християн (1911 р.)

Posted by Antique на понеділок, 20 Червень 2011 р. (23:22)

Прибутковий будинок з клубом прикажчиків-християн, архітектор В.І. Прохаска, 1911 р. Новосельського вул., 100
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14997519/uk
Стиль: модернізований неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури місцевого значення 558/1-Од (головний будинок), 558/2-Од (клуб) (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – І. Мірочнік та Ю. Кофман
  • 1899 р. – вірогідно до революції – товариство прикажчиків-християн

Товариство прикажчиків-христіян згідно путівнику Г. Каранта на 1901 рік виникло у Одесі ще у 1866 році. У адресному довіднику “Вся Одеса”, 1899 з даними зібраними у 1898 році вказаний у якості місця розташування будинок князів Гагаріних на Ланжеронівській вулиці, 2 (арх. Л.Ц. Оттон, 1849-1850 рр.).У згаданому довіднику каранта вказана адреса Преображенська вул., 7.

Дане товариство було професійною спілкою і займалося допомогою нужденним членам товариства, тобто надавала кредити, житло, займалося юридичним захистом у взаємовідношеннях прикажчика з підприємцями. Акцентування на віросповіданні членів у назві товариства було вірогідно пов’язано з тим, що у місті також існувало Товариство-прикажчиків євреїв, подавляюча більшість яких було іудеями. Таким чином приставка дозволяла впевнено відрізняти ці товариства. Членами товариства прикажчиків-християн різноманітні агенти, працівники великих магазинів, управителі прибуткових будинків, фабрик, різноманітні розпорядники.

Склад товариства у 1900 році був такий: голова Микола Олександрович Палаузов (будинок М. і А. (рос.) Палаузових, вул. Грецька, 40), товариш голову Кузьма Єрофимович Машковський (Будинок Я. Френкеля, Успенська вул., 78).

У 1901-му році товариство переїхало у будинок І.Ф. Повєрєнних або Іглезі на Преображенській вул., 7 (арх. Д.Є. Мазиров, 1901 р.). У довіднику на 1906-й рік (у довіднику на 1904-1905 роки відповідний розділ відсутній) товариство прикажчиків вказується розташованим у будинку Я. Новікова на Гаванній вул., 4 (арх. Ф.В. Гонсіоровський,  1874-1875 рр.). Між 1906 та 1907-м роками товариство придбало питання пов’язані з професійною діяльністю.

Починаючи з цього будинку Вікентій Прохаска дещо змінив свій стиль. Відмовившись від міцного русту, у цьому будинку він використовує різноманітні фактури, декор вже менш об’ємний, але у порівнянні з творчістю інших архітекторів того часу він має досить значніший об’єм. Членування фасаду вертикальне, подібне будинку Котляревської. Будинок будувався на замовлення прикажчиків-християн з клубом інтегрованим в дворову флігельну забудову.

Будинок незвичайно великої довжини – займає дві ділянки і має два великих повноцінних бічних флігеля. Правий флігель зовсім величезний – вікна сходової клітки цього флігеля виходять до суміжного подвір’я. У дворі знаходиться будівля клубу прикажчиків-християн, яка побудована як задній флігель та органічно вписується в забудову подвір’я. Перший поверх повністю призначений для крамниць.

У міжвоєнний період у клубній будівлі розміщувався клуб ім. Подбельського з бібліотекою та читальнею при Одеському окрвідділу виробничого союзу працівників Нарзв’язку.

У 1925 році у будинку мешкав член колегії захисників по Одесі І.І. Лавут.

У 1929 році у будинку розміщувалась школа №21 для малолітніх підлітків 14-16 років, школа №78 для дорослих з агітпунктом, кооператив третьої групи “Панчоха”

 

Форми штукатурки досить різноманітні

Під одним з центральних вікон розташована фільонка з символом святої Трійці.

Сходова клітка фасадного флігеля розташована у досить нетиповому місці для одеської архітектури. Клітка знаходиться на вертикальної осі флігеля над брамою.

Вхід до клітки веде з боку підворіття, дугоподібні сходи огинають підворіття і закінчуються на майданчику на другому поверсі.

На цьому майданчику розташовано вікно для двірника, але де саме жив двірник не зовсім ясно. Можливо, що він ночував у під’їзді.

Бильця дуже добрі:

Сходова клітка фасадного флігеля, але сходові клітини всіх флігелів схожі

Склепіння другого поверху:

Вікна дверей захищені ґратами:

Лівий флігель

Правий флігель

Бильця у бічних флігелях ідентичні:

Віконні грати над дверми:

Кахля:

мармурові сходинки, імовірно італійський мармур

огорожа балконів

між фасадним і правим бічним флігелями

Вид на клуб прикажчиків-християн:

Клуб прикажчиків-христіян.

Клуб прикажчиків-христіян.

Клуб прикажчиків-христіян та правий флігель житлового будинку.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s