Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок з клубом прикажчиків-християн (1911—1914 рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (23:22)

Прибутковий будинок з клубом прикажчиків-християн, архітектор В.І. Прохаска, 1911—1914 рр. Новосельського вул., 100
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14997519/uk
Стиль: модернізований неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури місцевого значення 558/1-Од (головний будинок), 558/2-Од (клуб) (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – І. Мірочнік та Ю. Кофман
  • 1899 р. – вірогідно до революції – товариство прикажчиків-християн

Товариство прикажчиків-христіян згідно путівнику Г. Каранта на 1901 рік виникло у Одесі ще у 1866 році. У адресному довіднику “Вся Одеса”, 1899 з даними зібраними у 1898 році вказаний у якості місця розташування будинок князів Гагаріних на Ланжеронівській вулиці, 2 (арх. Л.Ц. Оттон, 1849-1850 рр.).У згаданому довіднику каранта вказана адреса Преображенська вул., 7.

Дане товариство було професійною спілкою і займалося допомогою нужденним членам товариства, тобто надавала кредити, житло, займалося юридичним захистом у взаємовідношеннях прикажчика з підприємцями. Акцентування на віросповіданні членів у назві товариства було вірогідно пов’язано з тим, що у місті також існувало Товариство-прикажчиків євреїв, значна більшість яких було іудеями. Таким чином приставка дозволяла впевнено відрізняти ці товариства. Членами товариства прикажчиків-християн різноманітні агенти, працівники великих магазинів, управителі прибуткових будинків, фабрик, різноманітні розпорядники.

Склад товариства у 1900 році був такий: голова Микола Олександрович Палаузов (будинок М. і А. (рос.) Палаузових, вул. Грецька, 40), товариш голову Кузьма Єрофимович Машковський (Будинок Я. Френкеля, Успенська вул., 78).

У 1901-му році товариство переїхало у будинок І. Ф. Повєрєнних або Іглезі на Преображенській вул., 7 (арх. Д.Є. Мазиров, 1901 р.). У довіднику на 1906-й рік (у довіднику на 1904-1905 роки відповідний розділ відсутній) товариство прикажчиків збиралося у будинку Я. Новікова (тоді – Комерційне зібрання) на Гаванній вул., 4 (арх. Ф.В. Гонсіоровський,  1874-1875 рр.). Між 1905 та 1906-м роками товариство переїхало на власну ділянку на вул Новосельського, 100.

У 1899 році ділянку за сьогоденною адресою вул. Новосельського, 100 а тоді Ямська, 94 площею 429 кв. саж. придбало Товариство Прикажчиків-християн у І. Мірочніка та Б. Кофмана.

У 1903 році товариство вирішило перебудувати будинок на вул. Новосельского під прибутковий будинок для використання чиншу для виплати грошової допомоги тим членам, які її потребували.  Але тривалий час такі плани не вдавалося реалізовати. Лише у 1911 році почали споруджувати новий величезний будинок з окремим приміщенням клубу на подвір’ї. Але вірогідно коштів все одне не вистачало – будинок було здано лише у липні – серпні 1914 року.

Проект цього будинку не зовсім притаманний творчості Вікентія Прохаски. Відмовившись від міцного русту, у цьому будинку він використовує різноманітні фактури, декор вже менш об’ємний, але у порівнянні з творчістю інших архітекторів того часу він має досить значніший об’єм. Членування фасаду вертикальне, подібне будинку Котляревської.

Будинок незвичайно великої довжини – займає дві ділянки і має два великих повноцінних бічних флігеля. Правий флігель зовсім величезний – вікна сходової клітки цього флігеля виходять до суміжного подвір’я. У дворі знаходиться будівля клубу прикажчиків-християн, яка побудована як задній флігель та органічно вписується в забудову подвір’я. Перший поверх повністю призначений для крамниць.

У міжвоєнний період у клубній будівлі розміщувався клуб робітників зв’язку ім. Подбельського з бібліотекою та читальнею при Одеському окрвідділу виробничого союзу працівників Нарзв’язку. Зв’язківцям клуб належав і у 1980-і рокі, а зараз будівля знаходиться у приватній власності і що розташовано в ній невідомо.

У 1925 році у будинку мешкав член колегії захисників по Одесі І.І. Лавут.

У 1929 році у будинку розміщувалась школа №21 для малолітніх підлітків 14-16 років, школа № 78 для дорослих з агітпунктом, кооператив третьої групи “Панчоха”.

Форми штукатурки досить різноманітні

Під одним з центральних вікон розташована фільонка з символом святої Трійці.

Сходова клітка фасадного флігеля розташована у досить нетиповому місці для одеської архітектури. Клітка знаходиться на вертикальної осі флігеля над брамою.

Вхід до клітки веде з боку підворіття, дугоподібні сходи огинають підворіття і закінчуються на майданчику на другому поверсі.

На цьому майданчику розташовано вікно для двірника, але де саме жив двірник не зовсім ясно. Можливо, що він ночував у під’їзді.

Бильця дуже добрі:

Сходова клітка фасадного флігеля, але сходові клітини всіх флігелів схожі

Склепіння другого поверху:

Вікна дверей захищені ґратами:

Лівий флігель

Правий флігель

Бильця у бічних флігелях ідентичні:

Віконні грати над дверми:

Кахля:

мармурові сходинки, імовірно італійський мармур

огорожа балконів

між фасадним і правим бічним флігелями

Вид на клуб прикажчиків-християн:

Клуб прикажчиків-христіян.

Клуб прикажчиків-христіян.

Клуб прикажчиків-христіян та правий флігель житлового будинку.

Реклама

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s