Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М.М. Бліженського на вул. Новосельського, 75 (1911 р.)

Posted by Antique на понеділок, 20 Червень 2011 р. (23:16)

Одеса. Прибутковий будинок М.М. Бліженського, арх. В.І. Прохаска, 1911 р., вул. Новосельського, 75 / вул. Льва Толстого, 16
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14997461/uk
Стиль: неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури і історії місцевого значення 550-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – Х. Гоппенгендлер
  • 1900 – 1901 рр. – Я. Шпарц
  • 1901 р. – 1910 р. – гласний міської думи Всеволод Миколайович Яловіков
  • 1910 р. -1912 р. – гласний міської думи, купець І-ї гільдії М.М. Бліженський
  •  1912 – вірогідно до революції – спадкоємці М.М. Бліженського

У 1910-му році ділянка на розі вулиці Новосельського була придбана у В.М, Яловікова купцем першої гільдії Михайлом Михайловичем Бліженським, який деякий час жив на Олександрівському проспекті, 15 (арх. Л.Ф. Адамсон, 1890 р.). Бліженський та Яловіков повинні були бути знайомі друг с другом – обидва були гласними міської думи, але ділянка була придбана коли В.М. Яловіков вірогідно вже вмер (не згадується у довідниках). За цією адресою також жив з 1906-1907 років потомствений почесний громадянин, гласний міської думи, купець ІІ-ї гільдії Євген Микитович Яловіков, який ще у 1913-му році мешкав у існуючому будинку.

у 1907-1909 роках придбав у П.А. Крижановського особняк на Троїцькій вулиці, 1. Михайло Бліженський займався торгівлею мануфактурними товарами. А що стосується ділянки на Новосельського, то М.М. Бліженський придбав її під забудову і у 1911 -му році за проектом архітектора В.І. Прохаски, який наприкінці 1900-х років споруджав для Бліженського флігель на вулиці Буніна, було зведено величезний чотириповерховий будинок з торговельними приміщеннями на першому поверсі. М.М. Бліженський не довго був власником будинку на Новосельського, за даними користувача OdGen форуму “Одеський форум” М.М. Бліженський вмер 16 вересня 1912 року. Всі ділянки Бліженського перебували у власності нащадків, але у довідниках “Вся Одесса” та “Вся торгово-промышленная Одесса” з актуальною інформацією на 1913 рік М.М, Бліженський продовжує вказуватися у відповідних розділах.

Монументальний будинок Бліженського знаходиться на розі двох жвавих вулиць – Новосельського та Льва Толстого. До 1910-х років будівництво на вулиці здійснювалось достатньо повільно, і лише у 1910-1914 роках був споруджений цілий ряд будинків, причому вони є достатньо значними і мають високі художні якості. Продовжуючи лінію ренесансних палаццо Прохаска застосовує міцний руст у оздобленні фасаду будинку М.М. Бліженського. У оздобленні помітні риси неокласицизму, останній поверх явно виконаний саме у цьому напрямі. В будинку також оселився і сам архітектор, що свідчить про видатну архітектуру будинку. Будинок полюбила творча інтелігенція, у ньому бували О. Толстой, В. Инбер, І. Бабель, В. Маяковський. За радянських часів деякий час мешкав видатний хореограф Павло Павлович Вірський– керівник висококласного Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України. Будинок є пам’ятником історії у наслідок того, що у ньому жили В.І. Прохаска та П.П. Вірський.

Будинок чотириповерховий, однак має високі відстаннь між перекритями та високе горище, що наближає його до п’ятиповерхових. У 1950-х роках поряд було споруджено п’ятиповерховий житловий будинок, який однак нижче ніж будинок М.М. Бліженського. Подвір’я забудоване по периметру крилами, які утворюють зачинене прямокутне подвір’я. З боку вулиці Новосельського і частково з боку Льва Толстого розташовані приміщення призначені для влаштування магазинів.

З боку вулиці Льва Толстого знаходиться найвишуканіший під’їзд будинку. На четвертому поверсі збереглися гарні вітражі на квіткову тематику.

Піддашок вхідного порталу під’їзду, вхід якого розташований з боку вулиці Новосельського. На лівій консолі піддашка встановлена таблиця, на якій вказано ім’я архітектора В.І. Прохаски. Даніий під’їзд єдиний, що має вхід з боку вулиці і відрізняється наздвичайною вишуканністю оздоблення – унікальними металевими сходами у стилі ретроспективізму і вітражем на рослинну тематику у вікні під’їзду на п’ятому поверсі. На жаль головний вхід нині не використовується призначенням і вірогідно пристосований під житлове приміщення однієї з квартир. Вхід до під’їзду нині влаштований з боку подвір’я.

Найбільш довгий фасад будинку простягнувся уздовж вулиці Новосельського, з цього боку знаходиться в’їзд до подвір’я

Над вікнами четвертого поверху розташовані люкарни, аналогічні тим, що на ломбарді. Також на фасаді можна зустріти картуші, схожі на картуш будинку Ксіда (арх. В.І. Прохаска, 1899-1900 рр.).

Центр фасаду вінчає скульптурна група з орлами

Вікна четвертого поверху виконані у стилі неокласицизму. На фото видно балкон, який втратив свою кам’яну балюстраду. Уточнюю, всі балконі будинку втратили кам’яні балюстради в наслідок “реставрації” балконів на початку 1960-х років. Тобто нині огорожі балконів радянського типу.


Сандрики третього поверху виконані у модернізованих формах італійського ренесансу, подібні присутні і на першому поверсі будинку Фон-Дєш

Вікна другого поверху

Автор креслення: Олег Луговий. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Вхід до подвіря стережуть два дракона-тримача флагштоків. Схожі флагштоки встановлені на фасаді будинку Ксіда (арх. В.І. Прохаска, 1899-1900 рр.).

Праворуч від брами на одному з каменів русту розташована дуже непомітна (зафарбрована) таблиця з наступним надписом: “Домъ №75 М.М. Ближенскаго”.

Масивні стулки брами квіткового орнаменту теж можна віднести до неокласицизму, у подібної же техніці виконані поруччя парадного з боку вулиці Льва Толстого

Автор креслення: Олег Луговий. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Зафарбовані розписи у проїзді. У 1912-му році повністю були знищені.

Південно-східний дворовий фасад. Вікна під’їзду з вітражем. Вітраж знаходиться у верхніх секціях напівкруглого вікна у рамі з боку парадного, тому його не видно з вулиці. Також можна побачити що нижчі вікна мають більший розмір, що пов’язано з тим що у подвір’ї-колодязі нижнім поверхам не вистачає світла. Як і в будинку Прокудіна в цьому будинку присутній п’ятий поверх для прислуги.

Південно-західний дворовий фасад.

Південно-західний дворовий фасад.

Вихід з підворіття прикрашає дерев’яна рама

У кутовій північній частині будинку розташована сходова клітка з входом з арки проїзду.

Північно-західний дворовий фасад.

Північно-східний дворовий фасад.

Вид у бік сходу.

Вид у бік сходу.

Під’їзд із входом з боку вулиці Льва Толстого:

Під’їзд з входом з у проїзду. Аналогічні сходи встановлені у під’їзді головного будинку Крижановського-Аудерського (проект арх. Л.Л. Влодек, будівництво арх. В.І. Прохаска, 1900 р.) на Маразліївській вулиці. За даними Serho, користувача форуму “Одеський форум” сходи у будинку Крижановського замовлялися у Києві.

Також є прохідний чорний хід з чавунними сходами подібного плану, як у будинку побудованим Мазировим на Маразліївській п’ять, але на відміну до цього будинку хід цей занедбаний.

Поруччя службових сходів еклектичні та прості, виконані з тонкого металу

Джерела:
  • стаття: Балкони для будинку Прохаски (російською мовою).
  • запис №19556 користувача OdGen форуму “Одеський форум” у темі “История и современность Одессы – фотозагадки”.
  • Запис про будинок Бліженського у приватному блозі користувача Trs на хостингу блогів  LiveJournal (посилання).
  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8
Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s