Одеса. Будинок акціонерного товариства Одеського приватного ломбарду (1820-і рр., 1851 р., 1904—1905 рр., 1910 р.)
Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (20:30)


Реклама з одно з довідників “Вся Одеса”.


Реклама з довіднику “Вся Одеса” 1910-го року видання.






Літери М.Т.Н. мають сучасне походження.
Металеві двері є наслідком використання цього будинку з виробничою метою, у ньому розміщувалася швейна фабрика ім. Воровського. У 1980-х роках для фабрики побудували нове приміщення на околиці міста (вул. Ільфа та Петрова) і поступово вона залишила цю будівлю. Нині у будинку розміщуються різноманітні комерційні структури, банк і нині інтер’єри будівлі важко оглянути. Можна коротко описати поруччя сходів, які мають складний гарний візерунок, схожий на візерунок брами купця Бліженського (також авторства В.І. Прохаски)
По кутам будинку розташовані трапецоїдні ризаліти, які дуже підсилюють монументальність споруди, особливо це стосується кутового ризаліту, який знаходиться на самої нижчої точці ґрунту (вулиця значно понижується у бік Карантинної балки) та всі ризаліти мають дещо вищій рівень даху. Ці ризаліти є одною з характерних рис творчості В.І. Прохаски, вони зустрічалися у будинку Прокудіна, існують деякі паралелі з будинком Нової біржі, та будуть з’являтися і у наступних будівлях.

Раніше у пустих місцях над арковими вікнами було написано “Одесскій ломбардъ”
Взагалі будинок виглядає схожім на ренесансні палаццо, його стіни оздоблені рустом, характерним для часу епохи Відродження .
Карниз прикрашений вде траціцийними для Прохаски величезними дентикулами
Декоративні стрічки намагаються прийняти модерному форму удару батога
Арочні вікна мають чудові пропорції та оздоблення
Вікна другого поверху значно меншого розміру і мають лаконічне оформлення, вони ніби бойниці у фортечній стіні міцного русту.


Наблизившись до арочних ренесансних вікон останнього поверху можна побачити, що вони згруповані по три – імовірно, що стільки вікон має окрема зала. Також з цього ракурсу добре видно велику об’ємність декору.
Підворіття оформлене трапецоїдним порталом, форми якого повторюються і на іншому фасаді.
Той бік стелі, який не до чого не прилягає прикрашений елементом подібним консолі
У традиційному для Одеси стилі оформлені консолі балконів кутового ризаліта
З боку вулиці Качинського над балконом можна побачити рік заснування ломбарду (1886) та рік побудови цього будинку (1905)
Іншим меморіальним елементом стала табличка на кутовому ризаліті, яка подібна той, що висить біля підворіття будинку Прокудіна




Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: