Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель М.М. Бліженського (1910 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (22:21)

Житловий флігель М.М. Бліженського, арх. В.І. Прохаска, 1910 р., вул. Буніна, 21 / Рішельєвська вул., 13
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/19836987/uk
Стиль: модерн.
Флігель буз запроектований для М.М. Бліженського, який придбав цю ділянку у Кречмара між 1907 та 1909 роками. Наступного року, у 1911-му році Прохаска побудував для Бліженського величезний будинок на вулиці Льва Толстого, у якому архітектор придбав квартиру.
Прямокутний флігель розташований у подвір’ї будинку доби класицизму. Його не видно з вулиці тому для багатьох він залишається непомітним. На будинку немає ніяких надписів, які могли би свідчити об архітекторі будівлі, але у даному випадку в цьому немає сенсу тому що самобутній стиль Вікентія Прохаски важко не впізнати. Стіни будинку вкриті пласким рустом, який зустрічається у будинку Прокудіна на вул. Льва Толстого, Котляревської на Успенській вулиці, дачі Рено на Французькому бульварі та дворових фасадах будинку Бліженського на вул. Новосельского.
Права частина будинку закінчується уступом в якому розташований чорний хід який веде до приміщення з величезними вікнами, по логіці речей це можуть бути окремі сходи у квартирі для дворівневих кімнат прислуги.
Але одними з самих оригінальних елементів творчості Прохаски є двері, огорожі балконів та сходів.
Для флігеля, який не повинен був бути дуже дорогим Прохаска ймовірно застосував металеві елементи з попередніх своїх проектів. Побудову флігеля можна віднести до раннього періоду творчості архітектора – до 1910-х, коли він перейшов до оздоблень раціонального періоду модерну. І можна побачити неоготичні балкони з першого самостійного проекту – будинку Прокудіна 1901-го року.
Для порівняння балкон будинку Прокудіна:
Двері парадного, яке розташоване у фасадній частині прикрашені вражаючою фрамугою у вигляді символічного спрута. в Одесі модернові форми у вигляді щупалець практично не зустрічаються, можна тільки пригадати огорожу балконну іншого будинку Прохаски – дачу Рено.
Для порівняння балкон дачі Рено

З напівтемного парадного фрамуга виглядає по справжньому містично
Якщо придивитися, то на фрамузі можна помітити залишки гасового світильника, який виглядає дуже гармонійно (і ймовірно що й магічно, коли він працював)
Різьблені щити у низу дверей відразу викликають дежа-вю, дуже схожу форму мають щити на фронтоні будинку Котляревської, але це не останнє згадування її будинку

Для порівняння фронтон будинку Котляревської

Сходи у вестибюлі ведуть як до цокольного поверху так і до головної сходової клітки

Двері тамбуру виконані у спільній ідеї з фрамугою, але у даному випадку членування скла більш спокійне і нагадує менору.

Як тільки я потрапив до величезного атріуму, то відразу же зрозумів що він майже копія сходів у будинку Котляревської, включаючи оригінальну скруглену форму та візерунок поручнів.

Для порівняння вид з низу до ліхтаря будинку Котляревської

Звичайно є певні відмінності, наприклад, двері до квартир мають інший візерунок, але тим цікавіше.
Кахля у будинках Прохаски як правило однакова

Для порівняння вид з останнього поверху сходів будинку Котляревської

І враховуючи попередні фото нема сенсу писати у якому будинку зустрічаються такі поруччя

Чорний хід дуже тісний, навіть не вистачило простору для останньої сходинки, яка окремо розташована біля дверей і виступає на сходи. Також на цьому поверсі власники замурували двері.

Поруччя чорного ходу належать до поширеного дизайну. Їх еклектичний візерунок достатньо привабливий і іноді застосовувався у спорудах доби модерну, іноді він зустрічається у комбінації з парадними сходами.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s