Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель М. М. Бліженського (1910 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 20 Червня 2011 р. (22:21)

Флігель М. М. Бліженського, арх. ймовірно В. І. Прохаска, 1910 р., вул. Буніна, 21 / Рішельєвська вул., 13
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/19836987/uk
Стиль: модерн.
Флігель буз запроектований для М. М. Бліженського, який придбав цю ділянку у Кречмара між 1907 та 1909 роками. У 1910 році для Бліженського було затверджено проект триповерхового флігеля на даній ділянці. Наступного року, у 1911-му році Прохаска перебудував квартиру на першому поверсі будинку Бліженського на вул. Новосельського (колишній Яловікова).
Прямокутний флігель розташований у подвір’ї будинку доби класицизму. Його не видно з вулиці тому для багатьох він залишається непомітним. На будинку немає ніяких надписів, які могли би свідчити об архітекторі будівлі, але у даному випадку в цьому немає сенсу тому що самобутній стиль Вікентія Прохаски важко не впізнати. Стіни будинку вкриті пласким рустом, який зустрічається у будинку Прокудіна на вул. Льва Толстого, 32 (1903 р.), Котляревської на Успенській вулиці (1910 р.), дачі Рено на Французькому бульварі (1911 р.) та дворових фасадах будинку Яловікова на вул. Новосельского (1902 р.).
Права частина будинку закінчується уступом в якому розташований чорний хід який веде до приміщення з величезними вікнами, по логіці речей це можуть бути окремі сходи у квартирі для дворівневих кімнат прислуги.
Але одними з самих оригінальних елементів творчості Прохаски є двері, огорожі балконів та сходів.
Для флігеля, який не повинен був бути дуже дорогим Прохаска ймовірно застосував металеві елементи з попередніх своїх проектів. Побудову флігеля можна віднести до раннього періоду творчості архітектора – до 1910-х, коли він перейшов до оздоблень раціонального періоду модерну. І можна побачити неоготичні балкони з першого самостійного проекту – будинку Прокудіна 1901-го року.
Для порівняння балкон будинку Прокудіна:
Двері парадного, яке розташоване у фасадній частині прикрашені вражаючою фрамугою у вигляді символічного спрута. в Одесі модернові форми у вигляді щупалець практично не зустрічаються, можна тільки пригадати огорожу балконну іншого будинку Прохаски – дачу Рено.
Для порівняння балкон дачі Рено

З напівтемного парадного фрамуга виглядає по справжньому містично
Якщо придивитися, то на фрамузі можна помітити залишки гасового світильника, який виглядає дуже гармонійно (і ймовірно що й магічно, коли він працював)
Різьблені щити у низу дверей відразу викликають дежа-вю, дуже схожу форму мають щити на фронтоні будинку Котляревської, але це не останнє згадування її будинку

Для порівняння фронтон будинку Котляревської

Сходи у вестибюлі ведуть як до цокольного поверху так і до головної сходової клітки

Двері тамбуру виконані у спільній ідеї з фрамугою, але у даному випадку членування скла більш спокійне і нагадує менору.

Як тільки я потрапив до величезного атріуму, то відразу же зрозумів що він майже копія сходів у будинку Котляревської, включаючи оригінальну скруглену форму та візерунок поручнів.

Для порівняння вид з низу до ліхтаря будинку Котляревської

Звичайно є певні відмінності, наприклад, двері до квартир мають інший візерунок, але тим цікавіше.
Кахля у будинках Прохаски як правило однакова

Для порівняння вид з останнього поверху сходів будинку Котляревської

І враховуючи попередні фото нема сенсу писати у якому будинку зустрічаються такі поруччя

Чорний хід дуже тісний, навіть не вистачило простору для останньої сходинки, яка окремо розташована біля дверей і виступає на сходи. Також на цьому поверсі власники замурували двері.

Поруччя чорного ходу належать до поширеного дизайну. Їх еклектичний візерунок достатньо привабливий і іноді застосовувався у спорудах доби модерну, іноді він зустрічається у комбінації з парадними сходами.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s