Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок Лаврентьєва (1910-й р.)

Posted by Antique на Неділя, 19 Червня 2011 р. (17:25)

Київ. Прибутковий будинок С.А. Лаврентьєва, арх. С.П. Тимошенко, 1908-1909 рр., Саксаганського вул., 101

Стиль:  північноєвропейський модерн.
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20280716/uk/

Це один з найкращих зразків київського модерну, якій знаходиться на головній вулиці Паньківщини (на Паньківщині в основному жила інтелігенція), але обабіч розташовані будинки, які не поступаються красою.  Восьмиквартирний будинок з вбудованими торговими приміщеннями був споруджений на замовлення інженера технолога С.А. Лаврентьєва у стилі модерну з рисами німецької національної архітектури. За даними В.В. Чепелика будинок було споруджено за проектом харківського архітектора С.П. Тимошенка. Автор був послідовником українського модерну, але іноді створював будівлі у поріднених напямах, зокрема у схожому за засобами ретроспективізму балтійських країн.

У плані будинок Т-Подібний і має чотири поверхи з напівпідвалом. У напівпідвалі первісно були розміщені торгові приміщення. Фасад будинку дещо асиметричній у наслідок фронтонів різної форми. Будинок помірно оздоблений, що відповідає раціональній тенденції у модерні. Більшу частину декору складають лінійні візерунки, а у фільонках розташовані барельєфи на рослинну тематику, що створюють враження акварельного живопису, а насправді зображують листи чортополоху. Перший поверх у сучасні часи змінено – справа у підворітті розташований магазин. У парадному залишилися барельєфи та рельєфне оздоблення стін. Відноситься до пізнього модерну.

У 1911 та у 1913 роках видатна поетеса Леся Українка зупинялася у своєї матері Косач Ольги Петрівни у квартирі №4. Про це свідчить пам’ятна дошка з граніту, що була виконана архітектором В. Шевченко і встановлена у 1971 р.: “У цьому будинку в 1911-1913 рр. жила і працювала велика українська поетеса-революціонерка Леся Українка”

Станом на листопад 2011-року мешканка однієї з квартир останнього поверху Катерина М’ясникова без дозволу споруджує двоповерхову мансарду. Мансарду будує фірма ТОВ “Старбуд-2000”. ВО “Свобода” протидіє ганебному будівництву, але й досі є велика ймовірність ,що будинок все ж таки буде зіпсовано мансардою.

План другого поверху.

Листи чортополоху.Світильник сучасний, але скоріше за все кронштейн автентичний.

Автентична огорожа сходів вхідного порталу

Стіна та стеля тамбуру


Пам’ятна дошка Лесі Українці, арх. В. Шевченко, 1971 р.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s