Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Навмисні псування будинків у Одесі

Мета даної публікації привернути увагу на псування будинків та показати споруди до їх зіпсування.

Рік за роком безнаказані власникі приміщень здійснюють зміни на фасадах за своїм власним бажанням, хоча власники приміщень не є власниками фасадів. Майже кожна контора наївно вважає, що що вона щось розуміє у цьому житіі псує, збиває старий декор, вигадує новий, придбаний на Маліновському ринку.


Прибутковий будинок Бориса Григоровича Розентула, арх. можливо А. Б. Мінкус, кін. 1890-х – поч. 1900-х рр., Прохоровська вул., 24

Знищено оздоблення у правій частині будинку на перших двох поверхах.

ліворуч: 09.04.2011; праворуч: 16.04.2012


Будинок Вищіх жіночих курсів, арх. Ф. П. Нестурх, 1906 р., Торгова вул., 15

Видалена частина тригліфів

Верху: 12.04.2011.04.12 Внизу: 03.10.2012


Будинок М. Гольбарка, інж. Марцинковський Р. Й., 1890 р., пров. Ніни Онілової, 13

На початок 1990-х років автентичний фасад будинку був повністю знищений. На початку 2010-х років з’явилась скляна прибудова та нові дешеві ліпні елементи.

2014 р.


Будинок О. Янецької, кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., Канатна вул., 36

У 1210-х роках у наслідок нахабної реконструкції будинок втратив багато елементів оздоблення, як то: віяльні замки, консолі сандриків, певні елементи розкріповок. Зник автентичний піддашок входу на якому були літери “TJ”.  Власник знищив все, що потребувало кваліфікованої реставрації і таким чином оздоблення фасаду втратило цільний вигляд.

2 квітня 2010 р. (до спотворення)


Житловий будинок, ХІХ ст. Реконструкція для Н. Ф. Міцевич, 1915 р., Єврейська вул., 30

До 2012 року будинок знаходився у майже автентичному стані лише деякі фрагменти фасаду були у неналежному стані. Новий власник квартири на другому поверсі влаштував велике вікно на горищі, що безмежно псує вигляд будинку. Також автентичні вікна були замінені на пластмасові над замком балконних дверей з’явився незрозумілий картуш, зник карниз над балконом, а сам фасад було потиньковано зовсім не професійно (погана фактура). На цьому міщанська реконструкція не обмежилась і на балконі з’явилася решітка, причому були замуровані верхні частини пілонів балкону. Дії власника не торкнулися лише гірлянди на балконі, яка так і не була відновлена, а її частина що збереглася була пофарбована у контрастний колір і тим самим дуже гарно характеризує смак власника.

2011 р.

2012 р.


Особняк Марії Павлівни Кліменко, 1892 р., Італійський бул., 9 / вул. Ямчитського

Будинок є пам’яткою історії (проживали декан ОНУ Є.Ф. Клфіменко і командувач ОдВО А.Х. Бабаджанян), що однак не захистило споруду від спотворення. У 2013-2014 роках році особняк було повністю перебудовано (спотворено) новими власниками.

2011 р.

кінець 2013 р.


Будинок Фарбштейн, арх. І.А. Жуковський, 1876 р. Реконструкція для Трояно, арх. Е.Я. Меснер, П.Д. Токарев, 1890 р., Рішельєвська 25 / Єврейська вул., 23

До кінця 2000-х років був реконструйований будинок Трояно, який до реконструкції виглядав достатньо репрезентативно. На жаль рівень сучасної реконструкції є дуже примитивним. Оригінальний декор був знищений, на заміну йому будівля була декорована схожим декором, але з дуже поганими пропорціями. Над частиною будинку була влаштована мансарда, яка додала його вигляду ще більш сумбуру. Під кутовим еркером були влаштовані малозрозуміли колони, знищений руст, замість автентичного куполу було влаштована безглузда конструкція аматорської розробки.

Будинок через декілька років після перебудови, 2013 р.


Житловий будинок, ХІХ ст. Добудова частини будинку для А. М. Геймана, 1904 р., Пушкінська вул., 40 / Успенська вул., 38

Одноповерховий будинок на розі вулиць було споруджено вірогідно на початку ХХ століття. Однак у 2000-х роках будинок мав більш сучасний вигляд подібний будівлям міжвоєнного періоду. Так чи інакше у 2010-му році будинок було реконструйовано з надбудовою другого поверху. Новий декор фасаду є дуже примітивним і має погані пропорції.

2010 р. У процесі перебудови


Будинок О. Т. Трофімова, вірогідно 1901 р., Старопортофранківська вул., 31

Будинок має фасад з каменю та червоної цегли, однак за радянських часів його будо ошткатурено та пофарбовано у темно сірий колір.

2010 р. Штукатурка спотворила автентичний вигляд, який походив на архітектуру колишніх міст Ганзи з їх будинками з червоної цегли.


Житловий будинок, поч. ХХ ст., Люстдорфська дор., 30

Первісно будинок, що розташований на околиці Ближніх млинів мав фасад з червоної цегли без штукатурки, але власник зіпсував фасад штукатуркою. Ніни будинок виглядає достатньо похмуро.

2011 р.


Амбулаторія товариства пілкування про хворих дітей, поч. ХХ ст., Старопортофранківська вул., 46

Будівля товариства була споруджена замість попередньої будівлі такого же призначення приблизно на початку ХХ ст. Фасади первісно не були вкриті штукатуркою і споруда мала яскраво виражений неороманський характер. На жаль за радянських часів її фасад був покрит штукатуркою.

2011 р.


Будинок Ф. Г. Гурьянова, ХІХ ст. Другий поверх, 1908 р., Усатівська вул., 29 / вул. Володимира Винниченка

У новітні часи у кутовий частині була зроблена прибудова на пішохідній частині вулиці, яка зіпсувала всю кутову фасадну частину.


Будинок Шмідта, арх. Торічеллі Д. І., 1832 р. Реконструкція, арх. Боффо Ф. К., 1842 р. Реконструкція з надбудовою для Мангубі з влаштуванням магазину, арх. Гонсіоровський Ф. В., 1875 р., вул. Дерибасівська, 23 / Красний пров., 1

Колишня пам’ятка архітектури. Була знята з обліку Міністерством Культури України. У 2016 – 2017 роках була зроблена реконструкція з надбудовою. Під час брутальної реконструкції будинку була надбудована мансарда з вежею, які суттєво змінили вигляд будинку і взагалі вкрай негативно вплинули на автентичність середовища.


Будинок А. Прокудіна, арх. Жуковский І. А., 1875 р., вул. Жуковського, 47 / Рішельєвська вул., 48

З боку вул. Жуковського на другому поверсі було знищено частину оздоблення в області балкону. Під час ремонту фасаду на початку 2017 року оздоблення не було відновлено.


Будинок І. Гросул-Толстої, нагляд: інж. Лясковський А. С., 1894 р., Лютеранський пров., 7

При фасадних працях у 2016 році був зіпсований отвір дверей балкону.


Будинок Д. Ратнєра, вірогідно поч. 1900-х гг., Садова вул., 18

Під час реконструкції будинку було знищене ліпне оздоблення кімнат.


Будинок І. Повіренного (фасадний), 1909 р., вул. Чорноморського Козацтва, 7

Будинок, що нині належить школі було реконструйовано зі знищенням аттику та автентичного русту.


Будинок скульптора Мормоне, вірогідно кін. ХІХ ст. Влаштування майстерні, 1906 р. Реконструкція, 1908 р., пров. Катаєва, 7б

Будинок був придбаний баптистами, які розмістили у ньому молитовний будинок. Приблизно у 2013 році споруда була надбудована другим поверхом з повним знищенням автентичного вигляду.


Будинок М. Добриша, вірогідно кін. ХІХ – поч. ХХ ст., вул. Богдана Хмельницького, 45

Весною 2017 року будинок згорів, але лише частина фасаду постраждала. Під час радикальної реконструкції замісить відновлення оздоблення його було повністю знищено.

Квітень 2017 р.

Березень 2019


Міське Жіноче училище, арх. М. К. Толвінський, 1890 – 1891 рр., Старопортофранківська вул., 32

За радянських часів фасади будинку було потиньковано, що дещо змінило його вигляд – оздоблення було вирішено у готичних формах і фасад з не штукатуреного каменю також пов’язував будівлю з готичними зразками архітектури.

Під час ремонту 2018 року не були збережені автентичні віконні рами, не була знята штукатурка, а також не був пофарбований медальон з монограмою “ГДУ” у колишньому житловому будинку викладачів.


Театр Сибирякова (перебудова хлібного складу, арх. Ландесман С. А., 1901 – 1903 рр.), вул. Пастера, 15

Під час ремонту у 2018 р. замість попередніх майстерно виконаних віконних рам були встановлені спрощені.


Особняк І. Ґрубера, вірогідно кін. ХІХ – поч. ХХ ст., Французький бульв., 67

За даними Сергія Котелко (відповідно до старих світлин) ще на початку 1990-х мав притаманний добі вигляд, але під час приватизації будинку відпочинку (чи санаторію) його було перебудовано з заміную різьбленої дерев’яної тераси цегляною, влаштуванням барокової мансарди та заміною автентичних віконних рам новими.

Кадр з фільму 1995 р. (з сайту С. Котелко – sergekot.com)

Січень 2011


 

Відповідей: 2 до “Навмисні псування будинків у Одесі”

  1. Евгений said

    В доме Стамерова еще исчезли барелефы между окнами 4 и 5-го этажей.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s